Jak szybko wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się w domu?

Według najnowszych badań niezwykle szybko przenosi się wirus SARS-CoV-2 w gospodarstwach domowych. W związku z tym osoby mieszkające z zakażonym są o wiele bardziej narażeni na koronawirusa, niż początkowo przypuszczano. 

Fot. Pixabay

Badanie przedstawiono w piśmie Morbidity and Mortality Weekly Report, a przeprowadził je Carlos Grijalva z Vanderblilt University Medical Center w Nashville. Wzięło w nim udział prawie 200 osób, które mieszkało wspólnie z osobą zakażoną COVID-19.

Okazuje się, że aż ponad połowa z badanych została w bardzo szybkim czasie zakażona przez drugiego, chorego domownika. W 75% z nich pierwsze objawy były już widoczne w ciągu 5 dni pierwszego przypadku zachorowania w gospodarstwie domowym. Uczestnicy badań testy na koronawirusa przechodzili codziennie, dzięki czemu analizy mogły być bardziej dokładne.

Badania potwierdziły, że niezależnie od tego czy jako pierwszy zachorował dorosły czy dziecko, transmisja wirusa była taka sama. Dodatkowo aż 18% z osób zakażonych przechodziło COVID-19 bezobjawowo. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby każdy kto ma kontakt czy mieszka z zakażonym, został również na kwarantannie. Należy zrobić to jak najszybciej, nawet jeśli jeszcze nie ma wyników testu. Najlepiej również żeby chorzy mieszkający pod jednym dachem korzystali z osobnej łazienki i sypialni, o ile jest to możliwe.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c