Jak uchwycić świetne zdjęcie w stolicy? [KURSY]
Dostajemy od Was bardzo dużo różnego rodzaju zdjęć. Jedne są bardzo profesjonalne, drugie amatorskie, jeszcze inne uchwycone na szybko. Nieważne w jakim celu wykonujecie zdjęcia, ważne, aby znalazło się na nich wszystko, czego chcecie. A to wcale nie takie łatwe.
Każda pora roku jest na swój sposób piękna i warta fotografowania. Jesień jest natomiast piękna jeszcze z jednego powodu: z początkiem roku szkolnego zawsze trafimy na promocję w szkołach fotografowania. W internecie znajdziecie setki porad na temat tego, jak zrobić idealne zdjęcie. Autorzy rozpisują się tam na różne tematy, zaczynając od technik, gry światła i cienia, poprzez porady na temat sprzętu, a na photoshopie kończąc. Prawda jest jednak taka, że po kupnie profesjonalnej lustrzanki nie będziemy umieli wykorzystać nawet połowy jej funkcji. Najlepszym więc sposobem na zgłębienie tajników fotografii (i sprzętu) będzie zainwestowanie w kurs fotografii.
Akademia Nikona
Jedną z ciekawszych opcji jest Akademia Nikona, czyli kursy organizowane przez producenta lustrzanek. Nikon już na samym początku podkreśla, że to człowiek, nie aparat jest kluczowym elementem udanego zdjęcia, bo to on jest autorem. Chyba największym atutem kursu jest to, że teoria przeplata się tam z praktyką oraz to, że nieważne z jakim aparatem będziemy mieli do czynienia, będziemy mogli w mig opanować najważniejsze funkcje.
„Na aspekt świetnego zdjęcia składa się wiele czynników. Nie wystarczy lustrzanka za kilka tysięcy, jeśli nie będziemy mieli dobrego oka do tego co robimy. Oczywiście udany kadr można uzyskać równie dobrze przez przypadek, jak i podczas procesu precyzyjnego planowania. Nie ma na to reguły. Każdy pracuje według własnych zasad” – mówi Monika Matusik, fotograf z Warszawy – „Warto trzymać się jednak pewnych wskazówek, które nieco ułatwią nam pracę z fotografią. Głównymi z takich czynników są: temat zdjęcia, kreatywność i kadr. Kiedyś przechadzałam się ze znajomą ulicami Warszawy chcąc złapać jej kluczowe elementy w dosyć niekonwencjonalny sposób. Najciekawszym zdjęciem okazał się kadr Stadionu Narodowego kolorowany przez moją znajomą pędzlem z czerwoną farbą. Nie dosłownie oczywiście, a z pewnej perspektywy. W tym celu osoba będąca po części tematem zdjęcia została umiejscowiona w odpowiedniej odległości od obiektu tak, aby malowała stadion niczym pejzaż na własnym obrazie. Pomysłów na fotografię jest zatem tak wiele jak wielu jest fotografujących. Poza kreatywnością i zmysłem artystycznym ważna jest również technika. Warto więc poznać funkcje swojego aparatu. Dowiedzieć się, czym jest ISO, jak ustawiać przysłonę czy chociażby do czego służą tryby półautomatyczne. W obecnych czasach każdy z nas posiada aparat w telefonie. Warto zatem poszerzać swoją wiedzę, aby nie utonąć w gąszczu pseudo fotografów.”
Fundament dla każdej fotografującej osoby tworzą w Akademii Nikona dwa kursy: Kurs Podstaw Fotografii i Kurs Obsługi Lustrzanki Cyfrowej. Kolejny krok to kurs obsługi lampy błyskowej dla osób zajmujących się jakimkolwiek reportażem lub fotografią kreacyjną z wykorzystaniem sztucznego światła. Pozostałe szkolenia należy wybierać w miarę zdobywania umiejętności i rozwoju zainteresowań. A jest ich całe mnóstwo. Od kursu fotografii krajobrazowej, nocną, przez obsługę programów graficznych aż po zaawansowane wykorzystywanie zdjęć jak na przykład… kurs fotografii dla stomatologów!
Ceny
Ceny wahają się rzecz jasna od tego, czego chcemy się nauczyć, ale nie są zaporowe (a to ze względu na obecne w tej chwili promocje). Za większość podstawowych kursów zapłacimy obecnie 395 zł (zamiast 525 zł). Właśnie tyle będzie nas kosztował kurs podstaw fotografii, podstawowy oraz rozszerzony kurs obsługi lustrzanki, kurs wykorzystania lamp błyskowych czy kurs fotografii krajobrazowej, który odbywa się tylko i wyłącznie w Warszawie w Hotelu Mercure. Przed wykupieniem kursu warto sprawdzić, co obejmuje, a czego nie ma w pakiecie, aby nie wyjść zawiedzionym.
Na koniec dodam, że część naszej redakcji jest już po takim kursie, a więc wiemy o czym piszemy 🙂 Dobra lustrzanka to nie wszystko – trzeba jeszcze umieć ją odpowiednio wykorzystać!
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.