Jaki będzie Plac Defilad? Urzędnicy podjęli decyzję

Plac Defilad powinien być wielofunkcyjny i zazieleniony, przystosowany do imprez masowych i wypoczynku. Takie wstępne zalecenia odnośnie pl. Defilad wypracowali eksperci i paneliści biorący udział 11 i 12 maja w publicznej dyskusji oraz warsztatach w Pałacu Kultury i Nauki.

Fot. R. Motyl / UM Warszawa

Fot. R. Motyl / UM Warszawa

„Decyzje odnośnie koncepcji zapadną w ciągu najbliższych dni. Na pewno będziemy chcieli przeprowadzić konsultacje społeczne i poznać oczekiwania mieszkańców odnośnie funkcji jaką ma pełnić pl. Defilad. Chcemy by prace budowlane rozpoczęły się już w 2017 r.”  – mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

Dyskusja na temat tego jaką rolę ma pełnić pl. Defilad, w jaki sposób  go skutecznie ukształtować, powiązać z otoczeniem i uczynić bardziej przyjaznym dla mieszkańców odbyła się w środę, 11 maja w Sali Ratuszowej Pałacu Kultury i Nauki.

Najpierw do idei placu miejskiego w kontekście zagospodarowania pl. Defilad w swoich wystąpieniach odnieśli się eksperci: Błażej Brzostek, Krzysztof Domaradzki, Magdalena Staniszkis, Małgorzata Kuciewicz i Mariusz Ścisło. Następnie Thomas Phifer, architekt projektujący zespół budynków MSN i TR, przedstawił trzy warianty możliwego zagospodarowania placu Defilad. Koncepcje różnią się między sobą użyciem elementów urbanistycznych. Pierwsza koncepcja zakłada dużą ilość zieleni i fontannę, druga zachowuje historyczną trybunę, trzecia zakłada największą elastyczność aranżacji placu na potrzeby przyszłych funkcji.

Później odbyła się dyskusja z udziałem Marleny Happach – prezes O.W. SARP, Patryka Zaremby z Forum Rozwoju Warszawy, Bogny Świątkowskiej z Fundacji Bęc Zmiana, Jana Mencwela z Miasto Jest Nasze i Marka Mikosa – szefa miejskiego biura architektury. Spotkanie zakończyła otwarta dyskusja z udziałem publiczności, ekspertów i panelistów.

W czwartek, 12 maja podczas zamkniętego spotkania  eksperci i paneliści podsumowali  dotychczasowe dyskusje i opracowali ramowe zalecenia dla architektów projektujących plac i parking.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c