Jaki objaw COVID-19 pojawia się najczęściej?Nowe badania!

Jak wiadomo, do głównych trzech objawów COVID-19 zalicza się kaszel, gorączkę i duszności. W ostatnim czasie często również można zauważyć u chorych utratę smaku i węchu. Jaki jednak objaw pojawia się najczęściej? Opublikowano nowe badania. 

Fot. Shutterstock

Amerykańscy naukowcy sprawdzili, który objaw pojawia się u chorych na wirusa SARS-CoV-2 najczęściej. Okazuje się, że jest to nieustannie gorączka. Wśród 12 tysięcy osób, które zostały przeanalizowane, aż 74% skarżyło się na gorączkę. 68% odczuwało również duszności, a 65% zgłaszało kaszel. I to są wciąż objawy, które najczęściej występują u chorych na COVID-19.

Podobne badania przeprowadzono również w Hiszpanii. Tam również analizie poddano ponad 12 tysięcy osób, z czego aż 86% miało gorączkę, 76% kaszel i 60% duszności.

Jak tłumaczą naukowcy, gorączka występuje u chorych głównie ze względu na to, że jest ona po prostu reakcją organizmu na zakażenie wirusowe czy bakteryjne. W ten sposób organizm broni się przed infekcją. Dlatego w wielu miejscach przed wejściem sprawdzana jest temperatura. Jednak jak podkreślają eksperci, nie zawsze ten sposób działa. Inne badania pokazują, że często w początkowej fazie zakażenia koronawirusem gorączka wcale nie występuje. Przez to wirus może rozprzestrzeniać się dalej.

Eksperci apelują, że najważniejsze jest zachowanie podstawowej ostrożności i zasad bezpieczeństwa. To pomoże w zatrzymaniu rozchodzenia się wirusa SARS-CoV-2 dalej, nawet w przypadku osób przechodzących zakażenie bezobjawowo. Dlatego warto ograniczyć wyjścia, nosić maseczkę, przebywać w wentylowanych pomieszczeniach, zachowywać dystans i regularnie dezynfekować ręce.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c