Jest nowy antybiotyk! Może pomóc pokonać groźną chorobę!

Jest nowy antybiotyk, który w końcu może pomóc osobom zmagającym się z boleriozą. Co istotne, może też spowodować całkowite wyeliminowanie jej ze środowiska! 

Fot. Pixabay

Naukowcy z Northeastern University w Bostonie oraz University of Oklahoma w Norman wynaleźli antybiotyk, który może skutecznie pomóc w walce z boleriozą. Podczas badań przesiewowych mikroorganizmów glebowych wyodrębnili wysoce selektywny wobec krętków Borrelia burgdorferi związek. Chodzi o higromycyna A, która od dawna jest bezpiecznym środkiem przeciwdrobnoustrojowym.

Dane wykazały, że antybiotyk ten skutecznie zwalcza infekcję B. burgdorferi u myszy, a jednocześnie jest dużo mniej szkodliwy dla mikrobiomu jelitowego niż inne antybiotyki. Co istotne, podawanie hygromycyny nie powodowało żadnych skutków ubocznych u zwierząt.

„Hygromycyna A ma więc szereg cech, które czynią z niej atrakcyjnego kandydata do leczenia boreliozy. Oszczędza mikrobiom, nie przyczynia się do rozwoju lekooporności. Nie wykryliśmy też, aby działała cytotoksycznie wobec komórek ludzkich, nawet przy bardzo wysokich dawkach”

-wyjaśniają naukowcy na łamach czasopisma „Cell”.  Autorzy publikacji dodają tez, że poza leczeniem osób już zakażonych boleriozą, hygromycynę A można byłoby także podawać w postaci przynęty dzikim zwierzętom będącym rezerwuarem bakterii. To mogłoby umożliwić wytępienie patogenu z całego środowiska.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c