Jest pierwszy lek na COVID-19! Na ile jest skuteczny i ile kosztuje?

Jest pierwszy potencjalny lek na wirusa SARS-CoV-2. To molnupiravir, który już niedługo może być przepisywany osobom zakażonym. Dr Bartosz Fialek opowiedział o skuteczności preparatu. A ile kosztuje i jak działa?

Fot. Shutterstock

Swojego czasu amantadyna uznawana przez niektórych była za skuteczny lek przy leczeniu koronawirusa. Ale to molnupiravir może stać się tym preparatem, który lekarz będzie przepisywał pacjentom zakażonym wirusem SARS-CoV-2.  Amerykański producent leku Merck zwrócił się do amerykańskiego FDA o zgodę na awaryjne wykorzystanie molnupriraviru.

Czym on się różni od szczepionek? Szczepienia działają profilaktycznie, ale kiedy już choroba wystąpi, wtedy należałoby mieć dostęp do leków, które pomogą w walce z wirusem. Jak wyjaśnia dr Fiałek w programie Newsroom Wirtualnej Polski,  molnupiravir to lek, który w badaniach klinicznych zmniejszał ryzyko hospitalizacji i ciężkiego przebiegu COVID-19 aż o 48%.

Molnupiravir wycelowany jest w enzym, którego patogen używa do replikacji. To znaczy, że proces jego namnażania w organizmie zostaje niemal natychmiast zablokowany. To daje naukowcom nadzieje, że preparat może okazać się skuteczny również w walce z kolejnymi wariantami koronawirusa.

Minusem leku jest jednak cena. Jest on znacznie droższy od szczepionki. Molnupriravir w czterech tabletkach, dwa razy na dobę przez 5 dni, a koszt wynosi 712 dolarów, kiedy koszt szczepionki to zalewie 19,5 dolara. Zawiera też dużo więcej substancji chemicznych.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c