Jesteś na L4? Pracodawca może Cię zwolnić, jeżeli nie wyślesz SMS-a
Okres przebywania na zwolnieniu lekarskim (L4) chroni pracownika przed zwolnieniem z pracy. Jednak w niektórych przypadkach zabezpieczenie to jest znacznie mniejsze. Kodeks pracy określa sytuacje, gdy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z osobą przebywającą na zwolnieniu.
Zwolnienie bez wypowiedzenia na L4 – podstawy prawne
Zgodnie z art. 53 Kodeksu pracy, przesłanką do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia jest niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby trwająca ponad:
- 3 miesiące – dla osób zatrudnionych poniżej 6 miesięcy
- łączny okres pobierania wynagrodzenia i zasiłków – dla osób zatrudnionych powyżej 6 miesięcy
Oznacza to brak ochrony przed zwolnieniem w przypadku długotrwałego L4 dla pracowników ze stażem krótszym niż 6 miesięcy, po przekroczeniu 3 miesięcy nieobecności.
Pracodawca może wysłać dyscyplinarkę pomimo Twojego L4
Pracodawca może jednak wysłać zwolnienie dyscyplinarne nawet pomimo pracownika na L4. Może się to stać w jednym przypadku. Pracownik ma bowiem obowiązek poinformować szefa o przyczynie i czasie trwania jego nieobecności. Te informacje powinny być przekazane nie później niż w drugim dniu trwania tej nieobecności w pracy. Wystarczyć może nawet mail lub SMS. W przeciwnym wypadku spóźnienie może skończyć się zwolnieniem.
Są wyjątki ochronne
Kodeks pracy przewiduje jednak wyjątki, gdy pracownik jest chroniony przed rozwiązaniem umowy nawet przy dłuższej nieobecności. Dotyczy to sytuacji:
- Pobierania zasiłku opiekuńczego w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
- Przebywania w odosobnieniu z powodu choroby zakaźnej, pod warunkiem pobierania wynagrodzenia i zasiłków.
W obu przypadkach okresy określone w art. 53 KP nie obowiązują, więc pracodawca nie może rozwiązać umowy bez wypowiedzenia, niezależnie od długości L4.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.