Joe Biden nowym prezydentem USA! Andrzej Duda złożył gratulacje!

Oficjalnie nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych został Joe Biden. Z tej okazji Andrzej Duda opublikował list z gratulacjami. Życzył w nim między innymi udanej kadencji i zaprosił do Polski. 

Fot. Warszawa w Pigułce

Joe Biden został wybrany na prezydenta-elekta Stanów Zjednoczonych. Przypomnijmy, Joe Biden otrzymał 306 głosów elektorskich, jego przeciwnik Donald Trump- 232. Andrzej Duda skierował do niego specjalny list, w którym pogratulował sukcesu. Zaprosił go również do złożenia wizyty w Polsce i życzył owocnej kadencji.

 

W liście zaznaczył między innymi, że Polska i USA podzielają te same ideały i wartości, których kluczowymi elementami jest wolność, demokracja i zasada pierwszeństwa prawa międzynarodowego.  Jak tłumaczy, na nich zbudowano mocne fundamenty, a współpraca pomiędzy tymi krajami nigdy nie była silniejsza i korzystniejsza. Oprócz tego prezydent Polski podkreślił, że relacje polsko-amerykańskie stanowią pewnego rodzaju filar bezpieczeństwa, stabilności Unii Europejskiej i transatlantyckiej.

„Polska przyjęła z uznaniem i niezmiennie docenia fakt, że podczas Szczytu NATO w Warszawie w 2016 r., pod przywództwem prezydenta Baracka Obamy i Pana, jako urzędującego wówczas Wiceprezydenta, Stany Zjednoczone postanowiły zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce, wzmacniając jednocześnie wschodnią flankę Sojuszu i budując odporność całego NATO.”

-skomentował, dodając, że teraz wspólnie muszą zmierzyć się z wyzwaniami dotyczącymi bezpieczeństwa światowego mające źródła m.in. w nadużyciach władz i łamaniu praw człowieka. Zapewnił, że Polska będzie wspierać dalej przemiany demokratyczne za wschodnią granicą, a także wyraził nadzieję, że Stany Zjednoczone dalej będą ją w tym wspierać. Na koniec nawiązał do pandemii koronawirusa, licząc, że rownież w tej kwestii USA i Polska będzie współpracować.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c