Julia Przyłębska: „Orzeczenie nie jest wymierzone w kogokolwiek”

Prezes Trybunału Konstytucyjnego zabrała głos w sprawie wyroku w sprawie aborcji. Jak zaznacza, orzeczenie nie jest wymierzone w kogokolwiek, a ustawa nadal dopuszcza przerwanie ciąży w przypadku, gdy stanowi ona zagrożenie życia i zdrowia kobiety.

Fot. Warszawa w Pigułce

W rozmowie z PAP, Julia Przyłębska przekazała, że ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludkiego i warunkach dopuszczalności przerwania ciąży nadal obowiązuje jeśli chodzi o aborcję w przypadku zagrożenia życia i zdrowia kobiety, ale również jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego. Chodzi między innymi o gwałt.

Prezes TK uważa, że oskarżanie Trybunału to cios wymierzony w osiągnięcia nauk medycznych. Podkreślała, że nic nie zabrania badań prenatalnych, a wręcz przeciwnie. Dlatego bezzasadne są oskarżenia jakby pozbawiano kobiety prawa wyboru.

„Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie jest wymierzone w kogokolwiek i nie powinno być przez nikogo wykorzystywane do wywoływania napięć społecznych. Te podziały wywoływane są przez dezinformację, nieprawidłowe przedstawianie znaczenia wydanego wyroku i jego treści, nawoływanie do wychodzenia na ulicę, kiedy obowiązują ograniczenia w organizowaniu zgromadzeń służące właśnie ochronie życia i zdrowia.”

-powiedziała w rozmowie z PAP.

Jak dodaje, zakłócania modlitwy, bezczeszczenia miejsc pracy i dewastowanie mienia publicznego to jawny gwałt na prawach. A je również chroni Konstytucja. Dlatego Julia Przyłębska apeluje o spokój s połeczny, bo „nie jesteśmy obywatelami wszechświata a członkami konkretnej wspólnoty politycznej”.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c