Jutro rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Zobacz, jak wyglądała „Dzielnica Żydowska”
Imperial War Museums przechowuje zdjęcia z całego świata. Zdjęcia z getta są rzadkością, tym bardziej, że jeżeli ktoś posiadał w tamtych czasach aparat, to i tak nie mógł być on Żydem.
- Chłopiec sprzedaje cukierki z krzesła. Fot. IMW
- Lato 1941, mały chłopiec je chleb na ulicy. Fot. IMW
- Dwaj Żydzi pozują do zdjęcia. Fot. IMW
Powstanie wybuchło w momencie rozpoczęcia zarządzonej przez Heinricha Himmlera akcji ostatecznej likwidacji getta, w wigilię żydowskiego święta Pesach, 19 kwietnia 1943, w momencie gdy w tzw. getcie szczątkowym znajdowało się już tylko ok. 50 tysięcy Żydów (wobec niemal pół miliona w szczytowym okresie jego zaludnienia).
Powstanie – pierwsze miejskie wystąpienie powstańcze w okupowanej przez Niemców Europie – nie miało militarnych celów strategicznych.
- Ruch na bazarze we wczesnych latach funkcjonowania getta. Fot. IMW
- Lato 1941 roku. Wygłoszona matka z dwójką swoich córek. Fot. IMW
- Starsza kobieta żebrze na ulicach warszawskiego getta. Fot. IMW
Była to raczej walka o godną śmierć i zemsta na okupancie. Przeciwko żydowskim kobietom, dzieciom i mężczyznom zjednoczonym w Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) oraz Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW), którzy walczyli praktycznie bez uzbrojenia, wystąpiło ponad 2000 doskonale wyszkolonych niemieckich żołnierzy. Wśród nich znalazło się m.in. 830 grenadierów pancernych i kawalerzystów SS, 234 żandarmów, 59 żołnierzy lekkiej artylerii przeciwlotniczej i saperów Wehrmachtu, 337 żołnierzy z litewskich i łotewskich policyjnych oddziałów pomocniczych oraz część szkoleniowego batalionu ukraińskiego. W walkach uczestniczyło też sporadycznie 367 funkcjonariuszy policji Generalnego Gubernatorstwa, którzy utworzyli kordon wokół getta.
- Starszy człowiek sprawdza buty, które chce zakupić we wczesnych latach funkcjonowania getta. Fot. IMW
- Lato 1941 roku, ulica Leszno. Fot. IMW
- Przechodnie i właściciele sklepów na ulicy Marszałkowskiej. Fot. IMW
Mimo to powstanie utrzymywało się niemal miesiąc od 19 kwietnia do połowy maja 1943 roku.
Według raportu Stroopa w walkach zginęło około 6000 Żydów. Ponad 56 tys, osób znajdowało się w specjalnie utworzonych i poukrywanych bunkrach. 7000 zamordowano na miejscu, 6900 wysłano do Treblinki, a około 36 000 do innych obozów. Historycy jednak sądzą, że dane te są nieprawdziwe, bo w trakcie wybuchu powstania, w getcie mogło znajdować się mniej niż 40 tys. osób.
Po upadku zrównano z ziemią cały obszar getta. Ocalały nieliczne budynki, jak np. kościół Św. Augustyna z którego zrobiono magazyn. 5 sierpnia 1944 wieża została uszkodzona podczas szturmu na Gęsiówkę wystrzałem ze zdobycznej pantery przez żołnierzy Batalionu „Zośka”. Po Powstaniu Warszawskim Niemcy podpalili dach świątyni: spłonęła sygnaturka, 30-głosowe organy, wszystkie drzwi zewnętrzne, ucierpiały kamienne elementy elewacji. Ogień zajął plebanię i dom parafialny. Niemcy mieli też w planie wysadzenie kościoła, czego jednak nie zrealizowali.
Kościół nadal istnieje i można go odwiedzić dziś przy ulicy Nowolipki 18.
Źródła: Wikipedia, Imperial War Museums, Warszawa w Pigułce.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.