Już niedługo zmiany w alimentach

Minister rodziny pracy i polityki społecznej zapowiedziała, że  od października kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrośnie z 800 do 900 złotych. Dodatkowo będzie system „złotówka za złotówkę”. 

Fot. Pixabay

Od 1 października wejdą w życie zmiany dotyczące funduszu alimentacyjnego. Dzięki temu ponad 40 tysięcy osó otrzyma prawo do wypłacania świadczeń. Jest to druga podwyżka progu dochodowego. Po raz pierwszy podniesiono ją dopiero w ubiegłym roku, podnosząc o 75 złotych. Kwota wynosiła 800 złotych. Od października wyniesie 900.

Jak informuje Marlena Maląg, dodatkowo funkcjonować będzie mechanizm złotówka za złotówkę, który zakłada, że przekroczenie progu dochodowego nie będzie skutkować automatycznie utratą prawa do świadczeń. Będzie ono przysługiwać, jednak w zmniejszonej kwocie. Minimalna kwota świadczeń z zastosowaniem tego mechanizmu wynosić będzie 100 złotych.

Minister tłumaczy, że dzięki temu dodatkowe 40 tysięcy osób nabędzie lub utrzyma prawo do świadczenia. Świadczenia z funduszu przysługują w wysokości ustalonych alimentów, nie są jednak wyższe niż 500 złotych. Prawo pobierania świadczeń ma osoba uprawniona przez sąd do alimentów od rodzica na podstawie tytuły wykonawczego pochodzącego od sądu, jeśli egzekucja okazała się bezskuteczna. Zasiłek przyznawany jest osobie uprawnionej do ukończenia 18 lat lub jeśli uczy się- do 25 lat.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c