Kalendarium Powstania Warszawskiego: 27 lipca. Zapada decyzja o walce

Do 27 lipca trwała panika zarówno wśród niemieckich wojskowych, jak i ludności cywilnej. Ze wschodu nadchodzą Rosjanie. Teraz siły III Rzeszy zaczynają przygotowania do obrony Warszawy.

Znak Polski Walczącej, główny symbol Powstania Warszawskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Fot. Warszawa w Pigułce

Znak Polski Walczącej, główny symbol Powstania Warszawskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Fot. Warszawa w Pigułce

Do stolicy przybywają oddziały SS, które wcześniej zostały wycofane, mobilizują się żołnierze, do budowy umocnień wysyła się zdolnych do pracy. Niemcy przysyłają posiłki w postaci jednostek zmotoryzowanych do Modlina i Młocin oraz pancerne w Skierniewicach i Żyrardowie. Wiedzą, że jeżeli przepuszczą Rosjan przez Wisłę ich sytuacja zrobi się beznadziejna. Hitlerowi nie opłacało się teraz walczyć na dwóch frontach, przy niemieckiej granicy, bo na zachodzie jednostki aliantów wygrywały kolejne bitwy. Ludność niemiecka dawno już wyjechała obawiając się rosyjskiej agresji i możliwego linczu ze strony Polaków, którzy wyrwą się spod władzy faszystów.

O godz. 10.00 zaczyna się odprawa Komendy Głównej AK w pełnym składzie. Część wojskowych jest zdania, że trzeba walczyć, część jest przeciw. Żołnierze boją się przejęcia władzy przez wkraczających Rosjan, ale wiedzą, że na reakcje osłabione po powstaniu siły nie będą miały szans. Generał Tadeusz Komorowski „Bór” podejmuje ostateczną decyzję o powstaniu. Termin ma zależeć od prac i mobilizacji po stronie Niemców. Ponieważ 100 000 mieszkańców Warszawy zostało tego dnia oddelegowanych do robót fortyfikacyjnych nad Wisłą, o 19.00, Komendant Okręgu Warszawskiego, płk Antoni Chruściel „Monter” wydaje decyzję o mobilizacji. AK chce w ten sposób pomóc Rosji w przedarciu się do Warszawy bez umocnień. Wszyscy wierzą, że Powstanie potrwa tylko kilka dni.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl