Katastrofalna susza! „Najgorsza od 50 lat”. Zabraknie wody w kranach?

Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk powiedział na antenie Radia Plus, że susza, która już jest w Polsce, może być najbardziej dotkliwa od 50 lat.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Niestety, nic nie zwiastuje poprawy.

Według przewidywań IMGW, poza Suwałkami, chłodnych i deszczowych dni w lutym praktycznie nie będzie. Następne dwa miesiące mają być cieplejsze niż ostatnich 30 lat. Ten rok to też niestety kolejny rok suszy. Brak opadów w lutym i marcu pogłębi tylko i tak już ciężką sytuację związaną z niskim stanem wód. Na domiar złego wystąpi w sezonie wegetacyjnym, co spowoduje ograniczenie plonów.

Sytuacja nie poprawi się w kwietniu, kiedy to odczujemy pierwsze skutki suszy, które pogłębią się w następnych miesiącach. Mogą pojawić się, podobnie, jak rok temu, niespodziewane burze pyłowe, ograniczające widoczność i powodując wypadki, a także liczne pożary lasów.

Nic nie zapowiada, by sytuacja miała poprawić się w lato. Jeżeli  taki stan się utrzyma, czeka nas niestety powtórka z zeszłego roku, gdzie woda w niektórych miejscowościach była włączana tylko rano i wieczorem, a używanie jej chociażby do podlewania ogrodu było zabronione.

Wodociągi Warszawskie uspokajają jednak, że dostawa wody do kranów warszawiaków nie jest zagrożona. Woda brana jest bowiem spod dna Wisły.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.