Kiedy nastąpi czwarta fala i jaki może mieć rozmiar?

Naukowcy zastanawiają się czy i kiedy możliwa jest czwarta fala. Obecne ustalenia są takie, że czwarta fala na pewno wystąpi. Dyskusyjna jest tylko jej data i rozmiar.

Fot. Warszawa w Pigułce

Naukowcy z Centrum Modelowania Interdyscyplinarnego Uniwersytetu Warszawskiego prognozują, że luzowanie restrykcji i otwarcie szkół może przyczynić się do wzrostu zakażeń. W czarnym scenariuszu może to być nawet 15 tys. zakażeń już w lipcu.

„Na szczęście nawet biorąc pod uwagę powrót dzieci do szkół, wystąpienie czwartej fali nie jest pewne” – powiedział dr Franciszek Rakowski z ICM UW w rozmowie z serwisem gazeta.pl.

Dużo bardziej prawdopodobna jest jednak czwarta fala na jesieni. Eksperci mówią, że jeżeli osiągniemy wtedy dużą liczbę osób zaszczepionych czeka nas tylko nieznaczny wzrost. Na to liczą zarówno naukowcy, jak i lekarze. Jednak by się tak stało musimy osiągnąć odporność populacyjną. Na razie zaszczepionych jest 15 mln osób. Jeżeli wierzyć zapewnieniom rządu do końca czerwca powinniśmy osiągnąć 20 mln osób zaszczepionych. Niepewna jest jednak zarówno liczba osób, które zgłoszą się do szczepienia, jak i dostawy szczepionek od producentów. Dzisiaj Minister Michał Dworczyk mówił, że są problemy z dostawami od koncernu AstraZeneca.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c