Kiedy nastąpi szczyt inflacji? Ekspert odpowiada

Dziś pojawiła się informacja dotycząca wskaźnika inflacji w kwietniu. Jak przekazał GUS, to 12,4 procent. Ekonomiści zastrzegają, że nie jest to najwyższa liczba. Ekspert z PKO BP zdradził, kiedy nastąpi szczyt inflacji. 

Fot. Pixabay

Ekonomiści i wstępne szacunki Głównego Urzędu Statystycznego zakładały, że poziom inflacji za kwiecień 2022 podniesie się o 12,3 procent analogicznie w stosunku do ubiegłego roku. Ku zdziwieniu wszystkich, wskaźnik okazał się jeszcze wyższy i wyniósł 12,4 procent.

Przypomnijmy, w marcu było to 11 procent, czyli różnica jest bardzo duża. Czy kwietniowy wynik to najwyższy czy szczyt inflacji jeszcze przed nami? Na to pytanie odpowiedział w rozmowie z Polsat News ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor. Jak tłumaczy, eksperci spodziewają się, że szczyt inflacji przypadnie na czerwiec lub lipiec, gdy wskaźnik osiągnie poziom ok. 13 procent.

„Powodem, dla którego oczekujemy, że w kolejnych miesiącach inflacja będzie spadać, są ceny paliw. Chodzi o to, że wkrótce zacznie wygasać efekt wysokiej zeszłorocznej bazy na cenach paliw, który podbija inflację. I nawet jeśli ceny paliw utrzymają się na wysokim, obecnym poziomie lub nieco wzrosną, to ze względu na coraz niższe dynamiki roczne, inflacja będzie się obniżać.”

– wyjaśnił ekonomista PKO BP.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.