Kilkadziesiąt jasnych obiektów przeleciało nad Warszawą! Wyjaśniamy

Około godziny 21 na Polskim niebie zaobserwowano formację kilkudziesięciu satelitów lecących w linii prostej. Obiekty były bardzo jasne i poruszały się jeden za drugim w tym samym kierunku. Wszystko było bardzo dobrze widać z Warszawy.

Fot. Łukasz Banasiak

Jak udało nam się dowiedzieć były to satelity Starlink wysłane na orbitę przez firmę SpaceX. Formacja składająca się z 60 satelitów będzie miała za zadanie dostarczenie internetu w słabo zaludnionych obszarach świata.

Starlink to konstelacja satelity konstruowana przez amerykańską firmę SpaceX  w celu zapewnienia satelitarnego dostępu do Internetu .  Konstelacja będzie się składać z tysięcy masowo produkowanych małych satelitów na niskiej orbicie ziemskiej (LEO), pracujących w połączeniu z naziemnymi nadajnikami-odbiornikami . SpaceX planuje również sprzedać niektóre satelity do celów wojskowych, naukowych lub eksploracyjnych.

Pojawiły się obawy dotyczące długoterminowego niebezpieczeństwa gruzu kosmicznego wynikającego z umieszczenia tysięcy satelitów na orbitach powyżej 1000 kilometrów (620 mil) i możliwego wpływu na astronomię , chociaż SpaceX próbuje podobno rozwiązać ten ostatni kwestia. Na Starlink 2 jeden z satelitów ma eksperymentalną powłokę, dzięki której jest mniej odblaskowy, a tym samym mniej wpływa na naziemne obserwacje astronomiczne. 

Całkowity koszt dziesięcioletniego projektu zaprojektowania, zbudowania i wdrożenia konstelacji został oszacowany przez SpaceX w maju 2018 r. Na około 10 miliardów USD . [11] Rozwój produktów rozpoczęła się w 2015 roku, a pierwsze dwa prototypu testowego lotu satelitów rozpoczętych w lutym 2018. Drugi zestaw satelitów testowych i pierwszą dużą rozmieszczenie kawałek konstelacji nastąpiło w dniu 24 maja 2019 UTC , gdy pierwsza 60 wystrzelono satelity operacyjne. Centrum rozwoju satelitów SpaceX w Redmond w stanie Waszyngton obejmuje badania, rozwój, produkcję i operacje sterowania orbitą Starlink.

Od 3 kwietnia 2020 r. – z 358 satelitami konstelacji na orbicie – SpaceX celuje w usługi w północnych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie do końca 2020 r., SpaceX wystrzeliwuje 60 satelitów naraz, starając się rozmieścić ponad 1500 z ćwierć- ton statku kosmicznego, aby zapewnić niemal globalną obsługę do końca 2021 r. lub 2022 r. Są to jednak tylko wewnętrzne prognozy, a nie ustalone daty.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.