Kładka z wiecznie niedziałającymi windami zmusiła ZDM do stworzenia przejścia

Chodzi o skrzyżowanie ul. Grochowskiej i Jubilerskiej. Po jednej stronie ulicy jest pętla tramwajowa. Po drugiej – duże centrum handlowe i przystanek autobusowy. Dotąd obie strony łączyła tylko kładka. Teraz przejść można również w poziomie jezdni.

Fot. ZDM

Fot. ZDM

Przejścia podziemne bądź kładki dla pieszych to dla osób z ograniczeniami ruchowymi lub rodziców z dziećmi prawdziwa bariera, trudna do pokonania. Urządzenia dźwigowe od zawsze cieszą się „popularnością” wandali. Inwestowanie w kładki i przejścia podziemne, przy wszystkich ich ułomnościach, to kosztowne uszczęśliwianie pieszych na siłę. Rozwiązaniem oczywistym wydaje się więc wyznaczenie przejść naziemnych. W wielu przypadkach to również rozwiązanie najtańsze. Koszt wyznaczenia przejścia przy ul. Jubilerskiej (malowanie zebry, nowe maszty sygnalizacji, dojście do przejścia, obniżenie krawężników, budowa azylu) nie przekroczył 200 tys. zł (z czego większość to koszty modernizacji sterownika sygnalizacji, co wykonaliśmy niejako „przy okazji”). Alternatywą byłoby wydanie 1,5 mln zł na nowe windy.

Przypadek przejścia dla pieszych przy ul. Jubilerskiej pokazuje, że najprostsze rozwiązanie jest często najlepsze, a to co nieodczuwalne dla jednych, może być dużym ułatwieniem dla innych. Dla kierowców nie zmienia praktycznie nic: w godzinach porannych zielone światło w cyklu skróciło się jedynie o dwie sekundy, po południu – o jedną. Dodatkowo, program sygnalizacji został skoordynowany z pozostałymi skrzyżowaniami na ul. Grochowskiej.

W ubiegłych latach przejścia dla pieszych wyznaczono m.in. na ul. E. Plater przy Dworcu Centralnym oraz na pl. Na Rozdrożu.  W planach na najbliższy rok jest wyznaczenie „zebr” na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i E. Plater oraz na ul. Jagiellońskiej (na wysokości Śliwic).


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.