Kobiety łatwiej przechodzą zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Dlaczego?

Według informacji naukowców to kobiety łatwiej przechodzą zakażenie koronawirusem. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie postanowili udzielić informacji amerykańscy eksperci.

Fot. Pexels

Specjaliści zastanawiają się od początku pandemii dlaczego to właśnie kobiety są mniej narażone na zakażenie wirusem SARS-CoV-2, a jeśli już się zarażą, znacznie łatwiej przechodzą chorobę. Również dużo mniej kobiet umiera w wyniku zakażenia COVID-19. Naukowcy z Uniwersytetu Yale postanowili przyjrzeć się temu tematowi i wykonać analizy.

Jak udało się ustalić, kluczową odpowiedzią na to pytanie jest różnica immunologiczna kobiet i mężczyzn na zakażenie koronawirusem. U jednych i drugich rozwijają się dwa różne typy odpowiedzi immunologicznej na wirusa SARS-CoV-2. Kobiety są znacznie bardziej odporne, posiadają limfocyty T, czyli białe krwinki, które odpowiadają za rozpoznawanie i eliminację wirusów.

Eksperci z Uniwersytetu Illinois w Chicago również mają swoją teorię dotyczącą większej odporności kobiet na COVID-19. Podejrzewają, że przed ciężkim przechodzeniem zakażenia, płeć żeńską ochraniają hormony płciowe, m.in. estrogeny czy progesteron. Jak tłumaczą, te związki mają działanie przeciwzapalne,  wspomagają naprawę nabłonka dróg oddechowym i uaktywniają produkcję przeciwciał. Dodatkowo hamują receptor ACE2, który jest pomaga koronawirusowi dostać się do organizmu.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c