Kolejna dymisja w PiS. Minister podał się do dymisji

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak podał się do dymisji. Portal Onet ustalił, że wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak może stać za zorganizowanym hejtem wobec sędziów krytykujących zmiany w wymiarze sprawiedliwości wprowadzane przez Zjednoczoną Prawicę.

23 listopada 2015 został powołany przez premier Beatę Szydło na podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W styczniu 2017, odpowiadając na interpelację poselską w sprawie wprowadzenia zakazu symboli krzyża celtyckiego oraz hasła „White Pride”, argumentował, że hasła te są niejednoznaczne i że mogą być też wyrazem „symboliki religijnej” lub nazwą „ruchu społecznego sprzeciwiającego się biologicznemu mieszaniu ras ludzkich”.

Do chwili powołania na stanowisko podsekretarza stanu członek zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, odpowiedzialny m.in. za kierowanie zespołem ds. ustroju sądów. W lipcu 2017 zarząd stowarzyszenia wniósł o wykluczenie Łukasza Piebiaka ze stowarzyszenia, uzasadniając swoją decyzję jego działaniami i wypowiedziami wspierającymi uchwalenie ustawy z dnia 12 lipca 2017 roku o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, jako sprzecznych z podstawowymi celami „Iustitii”, którymi są umacnianie niezależności sądów i niezawisłości sędziów. We wrześniu 2017 warszawski oddział „Iustitii” usunął go ze stowarzyszenia.

W sierpniu 2019 roku portal Onet.pl doniósł, iż Piebiak od czerwca 2018 roku koordynował akcję mającą na celu skompromitowanie co najmniej 20 sędziów sprzeciwiających się zmianom w wymiarze sprawiedliwości, w tym prezesa „Iustitii” Krystiana Markiewicza, poprzez publikację anonimowych historii zawierających plotki oraz pogłoski na temat ich życia prywatnego.

Łukasz Piebiak w dniu dzisiejszym złożył rezygnację ze swojego stanowiska.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.