Kolejne ognisko ptasiej grypy! Na Mazowszu to drugie w tym półroczu!

W miejscowości Sieraków w powiecie gostynińskim potwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI na fermie drobiu. Służby weterynaryjne wdrożyły niezbędne procedury w celu zwalczania choroby. Na fermie utrzymywanych jest ponad 34 tysiące indyków!

Na Mazowszu w miejscowości Sieraków zauważono ognisko grypy ptaków HPAI, które wykryto na jednej z ferm. W gospodarstwie utrzymywanych jest 34 tysiące 272 indyków rzeźnych w wieku 11 tygodni.  Jest to 38 potwierdzone ognisko HPAI w Polsce i drugie w województwie mazowieckim w ostatnim półroczu.

Jak przekazano w komunikacie Państwowego Instytutu Weterynaryjnego, w gospodarstwie zostały wdrożone procedury związane z likwidacją choroby, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zwalczania grypy ptaków. Próbki zostały pobrane przez inspekcję weterynaryjną w poniedziałek, kiedy hodowca zauważył zwiększoną śmiertelność indyków.

Ptasia grypa jest to bardzo niebezpieczna choroba zakaźna, występująca powszechnie u ptaków, wywołana przez typ A wirusa grypy. Wirus nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi, o ile przestrzegają odpowiednich zasad higieny.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c