Kolejny wzrost cen w Polsce! GUS przekazuje niepokojące dane

Główny Urząd Statystyczny dokonał tzw. szybkiego szacunku. Jak wynika z danych, inflacja w grudniu 2021 roku wyniosła aż o 8,6 procent. To więcej niż oczekiwali ekonomiści. Takiej liczby nie było od listopada 2000 roku. 

Fot. Pixabay

 

Jak wynika z tzw. szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja w grudniu 2021 roku wyniosła aż o 8,6 procent. To kolejny wzrost cen w Polsce. Ostatnio wyższy był ponad 20 lat temu,  w listopadzie 2000 roku. W listopadzie wzrost był o 7,8 procent rok do roku.

To dużo wyższy wzrost niż przewidywali ekonomiści. Według obliczeń miał on wynieść w grudniu 8,3 procent. Przede wszystkim chodzi o wzrost cen żywności, która w grudniu zdrożała o 8,6% rok do roku. Do tego dołączyły opłaty za prąd, gaz i opal, które w grudniu zdrożały o 14,3%.

Dlatego premier postanowił wprowadzić nową tarczę antyinflacyjną. Zapowiedział właśnie, że pojawi się obniżenie stawki VAT na paliwa na pół roku. Dodatkowo, przedłużone może być także funkcjonowanie pierwszej tarczy antyinflacyjnej, przygotowanej początkowo na okres pięciu miesięcy.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c