Komisja Europejska proponuje ważną zmianę dot. paszportów covidowych!

Komisja Europejska chce skrócić czas ważności certyfikatów covidowych. Uważają, że sytuacja epidemiczna w Unii jest niestabilna, a część krajów członkowskich na własną rękę podejmuje decyzje o wdrażaniu dodatkowych środkach w zakresie zdrowia publicznego. 

Fot. Warszawa w Pigułce

Jak informuje komisarz EU ds. sprawiedliwości Didier Reynders, od początku pandemii Komisja aktywnie poszukiwała rozwiązań gwarantujących bezpieczny swobodny przepływ osób w skoordynowany sposób. Natomiast ostatnio część państw członkowskich na własną rękę podejmuje decyzje o wdrażaniu dodatkowych środków w zakresie zdrowia publicznego, w tym podawania przypominających dawek szczepionki.

Dlatego pojawiła się rekomendacja, by skrócić ważność certyfikatów covidowych z 12 do 9 miesięcy od czasu pełnego zaszczepienia. Przypomniano też, że według wytycznych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób dawki przypominające należy podawać co najmniej 6 miesięcy po pełnym zaszczepieniu.

Komisja Europejska zadeklarowała jednocześnie, by paszporty covidowe osób zaszczepionych dodatkową dawka preparatu na COVID-19 nie miały na razie miały terminu ważności. Zastrzegła jednak, że może się to zmienić. Nowe zasady zaczęłyby obowiązywać od 10 stycznia 2022 roku.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c