Koniec lotniska Warszawa-Babice? „Tylko dla służb”

Decyzją prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego użytkowanie lotniska na Bemowie zostanie znacznie ograniczone. Decyzja ta jest poparta jednogłośnie przez Radę Warszawy: „Jest to wprowadzenie Programu Ochrony Środowiska przed hałasem” – mówili urzędnicy. Dotychczas było 300 lotów dziennie teraz ma być tylko 100.

Fot. Łukasz / Warszawa w Pigułce

Jak podaje ratusz liczba operacji lotniczych ma być ograniczona do 100 dziennie i 10 na godzinę. Wszystkie samoloty muszą być wyposażone w transpondery. Powstaną też punkty monitoringu hałasu i rejestru lotów.

Lotty szkoleniowe zostaną mocno ograniczone, a docelowo zlikwidowane.

Ten sezon i zima jeszcze ich, ale wiosna nasza!

Jedno z postępowań administracyjnych, które prowadzone jest na nasz wniosek w sprawie uciążliwości akustycznej lotniska Warszawa-Babice właśnie zakończyło się wydaniem decyzji. Walczyliśmy o to 4 lata, ale było warto. Biuro Ochrony Środowiska, działając w imieniu Prezydenta m.st. Warszawy, drogą decyzji administracyjnej nałożyło na lotnisko ograniczenie oddziaływania na środowisko przez:
1. Ograniczenie liczby operacji w ciągu dnia do 100 i 10 w ciągu godziny;
2. Nałożenie obowiązku wyposażenia statków powietrznych w transpondery o pełnych możliwościach;
3. Prowadzenie rejestru operacji lotniczych i przekazywanie go do ewidencji biura;
4. Minimum 9 punktów stałego monitoringu hałasu.
Termin wdrożenia decyzji przez lotnisko nastąpić musi do 30.03.2020. Od przyszłej wiosny powinniśmy więc odczuć ulgę. Wzrośnie także bezpieczeństwo, bowiem na kręgu będzie mniej samolotów, a ich trasy mają być rejestrowane dzięki transponderom. Dzięki obowiązkowi ewidencji, lotnisko będzie musiało dokładniej prowadzić kontrolę operacji. Liczymy również na to, że lotnisko zaprosi nas do negocjacji w sprawie posadowienia 9-ciu punktów pomiarowych.
Dziękujemy wszystkim Państwu, którzy wspierali nas duchowo (oraz finansowo) i walczymy dalej. Dziękujemy również wszystkim, którzy po drodze zaangażowali się w walkę o zdrowie i komfort mieszkańców. Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy Urząd Dzielnicy Bielany (Warszawa). Dziękujemy również BOŚ, które po latach sporów z nami uznało w końcu racje strony społecznej.” – piszą aktywiści z Ciche niebo nad Wisłą

Zdaniem aktywistów 80% startów są to loty szkoleniowe a 20% to loty służbowe, czyli śmigłowca LPR. Aktywiści chcą, aby lotnisko było do dyspozycji tylko służb.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.