Koniec z bezterminowym prawem jazdy. Będziesz musiał je wymienić
Koniec z prawem jazdy bez terminu. Wymienić je będą musiały nie tylko osoby, którym skończy się data ważności, ale także i wszyscy inni, nawet ci, którzy zdawali kilkadziesiąt lat temu.
Zmiany mają wejść w życie od 19 stycznia 2028 roku i potrwają do 18 stycznia 2033 roku. Rozciągnięcie tego procesu w czasie ma zapobiec powstawaniu długich kolejek i przeciążeniu urzędów.
Po roku 2033 wszystkie prawa jazdy w kraju będą miały określony termin ważności, standardowo ustalony na 15 lat. W pewnych okolicznościach, takich jak kwestie zdrowotne, ten okres mógłby być jednak skrócony.
Wymiana prawa jazdy nie będzie wiązała się z dodatkowymi egzaminami czy badaniami, a jedynym co trzeba będzie zrobić, to złożyć odpowiedni wniosek. Do formularza trzeba będzie dołączyć:
- aktualne zdjęcie o wymiarach 35×45 mm;
- potwierdzenie zapłaty za wydanie nowego prawa jazdy;
- kopię obecnego prawa jazdy lub jego oryginał do wglądu;
- dowód osobisty do wglądu;
- orzeczenie lekarskie, jeśli jest konieczne;
- oświadczenie o zapoznaniu się z treścią art. 233 Kodeksu Karnego (dostępne w urzędzie).
Koszt złożenia takiego wniosku to 100 zł plus 50 gr opłaty ewidencyjnej. Zaświadczenie lekarskie będą musiały dostarczyć osoby wymieniające prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E (czyli prawo jazdy na duże pojazdy). Natomiast bezterminowe prawo jazdy na kat. AM, A1, A2, A, B1, B, B+E, T w przypadku wymiany nie wymaga przyniesienia orzeczenia lekarskiego. Wyjątkiem są natomiast sytuacje, kiedy kierowca miał terminowe prawo jazdy ze względu na stan zdrowia.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.