Koniec z paleniem na balkonach? Do Ministerstwa Zdrowia trafiła nowa propozycja przepisów w tej sprawie

Ministerstwo Zdrowia otrzymało nietypową petycję, która może wywołać burzliwą dyskusję wśród Polaków. Autor pisma domaga się wprowadzenia całkowitego zakazu palenia wyrobów tytoniowych i e-papierosów na balkonach oraz w oknach budynków wielorodzinnych. Swój wniosek uzasadnia troską o zdrowie i komfort mieszkańców bloków, narażonych na bierne palenie. Jednak nie wszyscy podzielają jego entuzjazm dla proponowanych zmian.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Niepalący kontra palący – odwieczny konflikt interesów

Problem palenia w budynkach wielorodzinnych od lat budzi kontrowersje i jest źródłem sporów między palaczami a osobami niepalącymi. Ci pierwsi argumentują, że mają prawo do palenia we własnym mieszkaniu i na balkonie, które są ich prywatną przestrzenią. Z kolei niepalący skarżą się na uciążliwy dym, który przedostaje się do ich mieszkań, uniemożliwiając im korzystanie z własnych balkonów i zmuszając do wdychania szkodliwych substancji.

Jak podaje Polsat News, autor petycji staje zdecydowanie po stronie osób niepalących, podkreślając, że ich zdrowie i prawo do życia w czystym środowisku powinny być ważniejsze niż „przyjemność” palaczy. Zwraca uwagę, że dla wielu starszych osób, które nie wychodzą z domu, balkon to jedyny kontakt z otoczeniem, a dym papierosowy skutecznie zniechęca ich do korzystania z tej przestrzeni.

Ministerstwo Zdrowia już raz odrzuciło podobny wniosek

To nie pierwsza próba uregulowania kwestii palenia na balkonach i w oknach bloków. W ubiegłym roku do resortu zdrowia trafiła podobna petycja, jednak ministerstwo uznało wówczas, że balkony i tarasy nie są miejscami publicznymi, w których obowiązuje zakaz palenia. Urzędnicy argumentowali, że wprowadzenie takich ograniczeń byłoby nadmierną ingerencją w prywatne życie obywateli.

Autor najnowszej petycji nie zgadza się z tym stanowiskiem. Podkreśla, że dym tytoniowy nie ogranicza się do przestrzeni balkonu, ale rozchodzi się na boki i do góry, narażając sąsiadów na jego wdychanie. Powołuje się także na przykład Litwy, która niedawno wprowadziła zakaz palenia na balkonach i w oknach budynków wielorodzinnych.

W piśmie zwrócono również uwagę na opieszałość spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w rozwiązywaniu problemu palenia na balkonach. Autor petycji zauważa, że zarządcy budynków niechętnie wprowadzają zakazy palenia do regulaminów, argumentując to brakiem wsparcia prawnego ze strony państwa.

Trudna decyzja przed Ministerstwem Zdrowia

Petycja o zakazie palenia na balkonach i w oknach bloków stawia resort zdrowia przed niełatwym wyborem. Z jednej strony, troska o zdrowie i komfort mieszkańców budynków wielorodzinnych jest jak najbardziej uzasadniona. Z drugiej strony, wprowadzenie tak daleko idących ograniczeń może spotkać się z ostrym sprzeciwem nie tylko palaczy. Przeciwnicy argumentują, że przepisy są zbyt daleko idące i ograniczają prawa do decydowania o tym, co robią we własnym mieszkaniu.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl