Koniec z paragonami? Ministerstwo planuje zmiany!

Od 1 maja kasy fiskalne miałyby wystawiać paragony w postaci papierowej i elektronicznej bądź tylko w postaci elektronicznej. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii uważa, że wprowadzenie zmian doprowadzi do pełnego funkcjonowania systemu e-paragonów. Opublikowano projekt rozporządzenia. 

Fot. Shutterstock

W czwartek opublikowany został projekt rozporządzenia dotyczącego wymagań technicznych i warunków dla kas rejestrujących, a także projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów, warunków technicznych i wymagań, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii.

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, zmiany ostatecznie mają doprowadzić do systemu e-paragonów. Od 1 maja 2021 roku kasy fiskalne w sklepach będą miałyby wystawiać paragony w dwóch postaciach- albo w papierowej i elektronicznej, albo tylko w wersji elektronicznej.

Resort tłumaczy, że zgodnie z obowiązującym od 2018 roku rozporządzeniem kasy nie mają opcji wyboru niedrukowania paragonów. A często zdarza się tak, że klienci ich zwyczajnie nie potrzebują i są one wyrzucane. Tym samym marnuje się również papier. Dlatego, aby urzeczywistnić funkcjonowanie e-paragonów niezbędne jest wprowadzenie nowych przepisów wykonawczych.

„W projektowanym rozporządzeniu określono nowe definicje i dostosowano terminologię tak, by funkcje, kryteria i warunki techniczne dla kas rejestrujących przesyłających dane do Centralnego Repozytorium Kas (kas online) odpowiadały aktualnemu stanowi prawnemu”

-tłumaczy Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.