Konserwator ratuje Pałacyk Konopackiego. „Pusty i niszczejący”

Do niedawna wydawało się, ze los Pałacyku Konopackiego jest przesądzony. Budynek od dawna stał i niszczał. Okazało się jednak, że konserwator zabytków nie zapomniał o swoim podopiecznym i w tym roku odbędą się w nim najpilniejsze prace remontowe.

 

Fot. Warszawa w Pigułce

Fot. Warszawa w Pigułce

Pałacyk u zbiegu Strzeleckiej i Środkowej to jeden z wielu starych, praskich budynków. Zbudowany został w latach 60. XIX wieku dla Ksawerego Konopackiego – założyciela dzielnicy. Z tego też powodu jest dla prażan niezwykle istotny. Stan budynku woła jednak o pomstę do nieba. Widać to głównie od strony ulicy Środkowej, co możecie także oglądać na naszych zdjęciach w galerii poniżej. Teraz jednak Pałacyk doczeka się remontu.

„Kiedy kilka lat temu angażowałem się w działania na rzecz ratowania Pałacyku jego los wydawał się mocno niepewny. Mam nadzieję, że teraz się to wreszcie odmieni. Nie tylko wartość obiektu, ale też wieloletnia aktywność grupy mieszkańców i niektórych organizacji społecznych decyduje o tym, że Pałacyk ma szansę się zmienić w centrum lokalnej kultury.” – mówi Michał Krasucki zastępca stołecznego konserwatora zabytków. – „Zintegrowany Program Rewitalizacji obejmuje wiele praskich zabytków. Jednym z nich jest Pałacyk Ksawerego Konopackiego, założyciela i fundatora Nowej Pragi. Pałacyk, od wielu lat pusty i niszczejący, w tym roku doczeka się pierwszego etapu remontu. Do końca roku praski ZGN ma wykonać kompleksowe zabezpieczenia. Potem rozpocznie się jego docelowa adaptacja.”


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c