Konserwatorzy uratowali wyjątkowe sgraffito

Wyjątkowe sgraffito zdobi ściany socrealistycznych budynków Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Powstało kilkadziesiąt lat temu i wymaga gruntowanej konserwacji.

Sgraffito to technika dekoracji ściennej znana od XV wieku – polega na nakładaniu kolejnych, kolorowych warstw tynku i na zeskrobywaniu według wzoru fragmentów warstw wierzchnich, kiedy jeszcze nie zaschły. Poprzez odsłanianie powierzchni wcześniej naniesionych powstaje dwu- lub wielobarwny wzór.

Sgraffito na budynku przy ul. Marszałkowskiej 55/73 zostało wykonane w dwóch kontrastowych kolorach – jasnobeżowym i głębokiej efektownej czerni. Przedstawia syrenki w otoczeniu geometrycznej dekoracji plecionkowej. Ich stan był bardzo zły, konserwatorzy oszacowali ubytki na około 50 proc.

Trudności przy renowacji sgraffita wynikały z zastosowania zbyt dużej ilości czarnego pigmentu do wykonania tła. Pigment tak osłabił tynk, że utracił on swoją przyczepność i osypywał się razem z wierzchnią, jaśniejszą warstwą rysunkową. Z tego powodu dekoracja niszczała pomimo kilku renowacji i prób ratowania sgraffita w latach 80. XX w.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c