Kontrole o dowolnej godzinie, w dzień i w nocy. Nowa ustawa pozwoli kontrolerom wejść pokazując identyfikator

Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) to instytucja, której głównym zadaniem jest nadzór i kontrola przestrzegania prawa pracy, w tym przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Obecnie w Sejmie procedowany jest projekt nowelizacji ustawy o PIP, który ułatwi prace kontrolerów.

Fot. Warszawa w Pigułce / Shutterstock

Proponowane zmiany zakładają zniesienie wymogu posiadania przez inspektorów PIP specjalnego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Zgodnie z projektem, wystarczające będzie okazanie legitymacji służbowej.

Nowelizacja ustawy o PIP ma na celu zwiększenie efektywności działań inspektorów w wykrywaniu i zwalczaniu przypadków łamania prawa pracy. Nowe regulacje mają ułatwić inspektorom szybsze docieranie do takich firm i skuteczniejsze egzekwowanie prawa.

Projekt wprowadza także zmiany w ustawie – Prawo przedsiębiorców. Zgodnie z propozycją, ograniczenia dotyczące kontroli działalności gospodarczej nie będą miały zastosowania do kontroli prowadzonych przez PIP. Ma to dać inspektorom większą swobodę działania i możliwość szybszego reagowania na zgłoszenia o naruszeniach prawa pracy.

Co sprawdzane jest podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy (PIP)?

Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) prowadzi kontrole mające na celu zapewnienie przestrzegania przepisów prawa pracy przez pracodawców. Podczas kontroli inspektorzy PIP sprawdzają różnorodne aspekty funkcjonowania przedsiębiorstw, w tym:

1. Przestrzeganie przepisów prawa pracy

  • Umowy o pracę: Kontrola legalności zatrudnienia, sprawdzenie, czy pracownicy mają zawarte umowy o pracę zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  • Czas pracy: Ewidencja czasu pracy, przestrzeganie norm dotyczących czasu pracy, nadgodzin, przerw i odpoczynku.
  • Wynagrodzenie: Terminowość wypłat wynagrodzeń, przestrzeganie przepisów dotyczących minimalnego wynagrodzenia za pracę, dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych, nocnych, świątecznych itd.

2. Bezpieczeństwo i higiena pracy (BHP)

  • Warunki pracy: Stan techniczny maszyn i urządzeń, oświetlenie, wentylacja, ergonomia stanowisk pracy.
  • Szkolenia BHP: Organizowanie i dokumentacja szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
  • Środki ochrony indywidualnej: Zapewnienie pracownikom odpowiednich środków ochrony osobistej, jak odzież ochronna, rękawice, kaski itp.
  • Ocena ryzyka zawodowego: Dokumentacja oceny ryzyka zawodowego na poszczególnych stanowiskach pracy.

3. Ochrona pracy kobiet i młodocianych

  • Praca kobiet w ciąży i karmiących: Warunki pracy, które nie zagrażają zdrowiu kobiet w ciąży i karmiących, obowiązek przeniesienia na inne stanowisko w przypadku zagrożenia.
  • Zatrudnianie młodocianych: Przestrzeganie przepisów dotyczących zatrudniania osób poniżej 18 roku życia, w tym ograniczenia dotyczące rodzaju pracy i czasu pracy.

4. Przestrzeganie przepisów dotyczących zwolnień i urlopów

  • Zwolnienia lekarskie: Kontrola zasadności i dokumentacji zwolnień lekarskich.
  • Urlopy: Prawidłowe udzielanie urlopów wypoczynkowych, macierzyńskich, rodzicielskich, ojcowskich i wychowawczych.

5. Dokumentacja pracownicza

  • Akta osobowe: Prowadzenie akt osobowych pracowników zgodnie z przepisami, w tym umowy, świadectwa pracy, szkolenia, zaświadczenia lekarskie.
  • Ewidencja czasu pracy: Dokumentacja dotycząca przepracowanych godzin, nadgodzin, urlopów i zwolnień lekarskich.

6. Przestrzeganie przepisów dotyczących zatrudnienia cudzoziemców

  • Legalność zatrudnienia: Sprawdzanie, czy zatrudnienie cudzoziemców odbywa się zgodnie z przepisami, w tym posiadanie odpowiednich pozwoleń na pracę i wiz.
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]