Kontrole pracowników w dzień i w nocy! Nie spodziewasz się, kiedy przyjdą

Najnowsze propozycje zmian w prawie dotyczące uprawnień inspektorów pracy budzą zarówno nadzieje, jak i obawy wśród przedsiębiorców. Zgodnie z projektami, które obecnie znajdują się na etapie rozpatrywania przez Komisję do Spraw Petycji, kontrolerzy Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) nie będą już musieli okazywać specjalnego upoważnienia do przeprowadzania kontroli. Wystarczą im legitymacje służbowe, co umożliwi im przeprowadzanie inspekcji bez wcześniejszego zawiadomienia, nawet nocą.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Usprawnienie procedur kontrolnych

Zmiany te mają na celu usprawnienie procedur kontrolnych, a także rozszerzenie uprawnień PIP, co jest oczekiwane zarówno przez władze, jak i samych inspektorów. Eliminacja obowiązku przedstawiania upoważnień ma przyspieszyć i ułatwić kontrolę przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Potencjalne ryzyka dla przedsiębiorców

Projekt jednak wywołuje mieszane uczucia wśród przedsiębiorców, którzy obawiają się nadmiernej ingerencji w działalność gospodarczą. Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan wskazuje, że PIP już posiada szerokie uprawnienia, a dalsze rozszerzenie może prowadzić do nadużyć. Podnosi on także kwestię ochrony firm przed nadmiernym obciążeniem kontrolami, które mogłyby zaburzyć normalne funkcjonowanie przedsiębiorstw.

Priorytety PIP na 2024 rok

PIP planuje przeprowadzić w 2024 roku około 60 tysięcy kontroli, koncentrując się na działaniach prewencyjnych w 35 tysiącach podmiotów. W planach są m.in. kontrole w branży budowlanej, analiza zagrożeń chemicznych, a także nadzór nad przestrzeganiem przepisów dotyczących pracy zdalnej i emerytur pomostowych.

Znaczenie nowelizacji dla rynku pracy

Nowelizacja prawa wpłynie na wiele aspektów rynku pracy, w tym na czas pracy i urlopy w administracji publicznej, zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz sektory związane z odnawialnymi źródłami energii. Katarzyna Łążewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy, podkreśla, że głównym priorytetem Inspekcji pozostaje zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i zagwarantowanie przestrzegania ich praw.

Wpływ zmian na efektywność kontroli

Zmiany w przepisach mają na celu nie tylko uproszczenie i przyspieszenie procesu kontrolnego, ale również efektywniejsze egzekwowanie przestrzegania prawa pracy. Skuteczność kontroli PIP, mierzone liczba przeprowadzanych inspekcji i wykrytych naruszeń, wskazuje na potrzebę ciągłego monitorowania i dostosowywania przepisów w celu ochrony praw pracowniczych.

Nowelizacja prawa inspekcyjnego, o ile zostanie przyjęta, przyniesie istotne zmiany w zakresie uprawnień kontrolerów, co ma służyć lepszemu przestrzeganiu przepisów pracy. Jednak obawy przedsiębiorców wskazują na potrzebę zrównoważonego podejścia, które będzie chronić interesy gospodarcze przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa pracowników. Decyzje legislacyjne w najbliższych miesiącach będą kluczowe dla ostatecznego kształtu tych zmian.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl