Kontrowersyjne słowa księdza dotyczące szczepień. Pisze o użyciu „abortowanych dzieci”

Ksiądz Janusz Chyła opublikował w mediach społecznościowych bardzo zaskakujący wpis. Sugeruje, aby zastanowić się czy w procesie produkcji szczepionek nie potraktowano przedmiotowo ciał abortowanych dzieci. Słowa duchownego wywołały ogromne kontrowersje i burzę w komentarzach pod wpisem. 

Fot. Pixabay

Janusz Chyła jest proboszczem parafii w Chojnicach, ale również wykładowcą teologii i autorem książek. Na swoim profilu w mediach społecznościowych ksiądz postanowił odnieść się do tematu epidemii koronawirusa, ale i szczepionek. Napisał: „Jedną z ważnych kwestii etycznych w sprawie szczepionek jest ta, czy w procesie ich produkcji nie potraktowano przedmiotowo ciał abortowanych dzieci”.  Tymi słowami od razu wywołał lawinę komentarzy pod wpisem.

Jedni, przeciwnicy szczepionek, popierali jego stanowisko. Inni zarzucali mu, że nie ma pojęcia o czym pisze i skąd wziął takie informacje. Jak się okazuje, ks. Janusz Chyła nawiązał tymi słowami do dokumentu „Dignitas personae”, który jest instrukcją Kongregacji Nauko i Wiary dotyczącej problemów bioetycznych. I tam między innymi znajdują się nieprawdziwe informacje dotyczące powiązania pomiędzy produkcją szczepionek a abortowanych płodów.

Wielu naukowców dementowało już te plotki, które wzięły się jeszcze z lat 60-tych, kiedy panowała epidemia różyczki. Jak tłumaczy w rozmowie z Onet ekspert, wtedy 1% dzieci przychodziło na świat z zespołem różyczki wrodzonej. Wiele kobiet po wykryciu wad u nienarodzonego dziecka decydowało się na aborcję. Wtedy pojawił się jedne przypadek kiedy zakażony abortowany płód przesłano do laboratorium i z jego płodu opracowano stabilną linię komórkową, którą później wykorzystano do szczepionki. Jednak, jak podkreśla lekarz, sam preparat nigdy nie był wytwarzany z płodów.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c