Korepetytorzy i trenerzy zadłużeni na ponad 50 milionów złotych!
Jak poinformował Krajowy Rejestr Długów, branża edukacyjna wygenerowała dług na kwotę ponad 50 milionów złotych. Rekordzistą w niespłaconych należnościach jest wielkopolski przedsiębiorca, który musi oddać aż 800 tysięcy złotych.
Według danych udostępnionych przez Krajowy Rejestr Długów, branża edukacyjna zadłużyła się na kwotę ponad 50 milionów złotych, z czego aż 86 procent zaległych opłat wygenerowały osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
KRD poinformował, że 41,5 miliona ze wspomnianych 50 przypada pozaszkolnym formom edukacji. Wśród osób zadłużonych są zarówno nauczyciele języków obcych, jak i przedmiotów artystycznych. Grono dłużników zasilają również trenerzy zajęć sportowych oraz rekreacyjnych.
Jak wskazał Adam Łącki – prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, dług wspomnianej grupy sukcesywnie wzrasta od kilku lat.
Zobowiązania na kwotę ponad 38 milionów złotych to głównie długi względem przedsiębiorstw finansowych i ubezpieczeniowych (a więc banki, SKOKi, formy windykacyjne, leasingowe i pożyczkowe).
Ponadto, mowa jest również o nieopłaconych rachunkach za telefon i internet (ponad 3 miliony złotych) oraz za nieruchomości (1,5 miliona złotych).
Rekordzista wśród dłużników z branży edukacyjnej – przedsiębiorca z Wielkopolski – zaciągnął 15 zobowiązań finansowych na łączną kwotę niemal 800 tysięcy złotych, głównie w firmach leasingowych oraz windykacyjnych.
Z kolei ograniczenia w funkcjonowaniu szkół spowodowały nie tylko zmiany w harmonogramie zajęć, lecz także problemy z płatnościami, bowiem wielu rodziców zaczęło kwestionować sens opłat za zajęcia, które nie odbywają się bądź są organizowane w trybie zdalnym. Nieuregulowane czesne tak ze strony studentów, jak i uczniów czy słuchaczy spowodowało stratę w wysokości niemal 16 milionów złotych.