Koronawirus a finanse. Polacy wypłacili w tym roku 30 miliardów złotych gotówki!

Z powodu trwającej epidemii Polacy częściej sięgali po gotówkę, wypłacając ją z bankomatów. Dane dotyczące obrotu gotówką za miniony kwartał najlepiej to obrazują.

Fot. Shutterstock

Jak poinformował Narodowy Bank Polski, w pierwszym kwartale 2020 roku w obiegu było dostępnych o 22 procent więcej banknotów, co przekłada się na najwyższy wynik od 2007 roku.

Pod koniec pierwszego kwartału obowiązującego roku wartość gotówki, jaka pojawiła się w obiegu, wyniosła 269 miliardów złotych. W porównaniu z rokiem ubiegłym, to wynik 0 30 miliardów złotych wyższy.

W obiegu nominałów odnotowano wzrost dystrybucji banknotów o nominale 500 złotych oraz 50 złotych. W strukturze gotówkowej, najpopularniejszym „papierowym” pieniądzem jest nominał 100 złotowy.

Jak dodał NBP, największy „boom” gotówkowy odnotowano w okresie 13-18 marca, co sprawiło, że w znacznej części bankomatów można było napotkać na problemy z dostępnością gotówki i wypłatą większych kwot.

 

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.