Koronawirus mógł się pojawić dużo wcześniej. A objawy mogły być mylone z innymi dolegliwościami

Według badaczy SARS-CoV-2 mógł być na całym świecie dużo wcześniej, niż by się wydawało. Jak tłumaczą, wiele osób mogło uważać, że chorowało na przeziębienie, a faktycznie było to zakażenie koronawirusem. 

Fot. Pixabay

Koronawirus objawia się wysoką gorączką i niewydolnością oddechową, która może prowadzić nawet do zapalenia płuc. Następnie naukowcy dodawali różne objawy takie jak kaszel czy katar. Ale okazuje się, że nie tylko. Nowe badania pokazują, że wirus towarzyszył nam jeszcze długo przed pierwszymi obostrzeniami.

„W miarę upływu czasu coraz bardziej oczywiste staje się to, że wirus rozprzestrzenił się w USA wcześniej niż podejrzewano do tej pory”

-uważa jeden ze specjalistów od chorób zakaźnych z Uniwersytetu w Nashville.

Jak zauważają eksperci, była możliwość, że np. przeziebienie, które przechodziło się zimą mogły być również koronawirusem. Zaznaczają, że odróżnienie dwóch chorób może być trudne. Ale jeśli towarzyszyły chorobie duszności, bóle głowy czy bóle żołądka- mógł to być juz wirus SARS-CoV-2. Oprócz tego silnie związanym objawem COVID-19 jest utrata węchu lub smaku, która często była mylona z alergią.

Zaskakującym objawem, który wskazali naukowcy to wypadanie włosów. Zazwyczaj jednak towarzyszy temu kaszel czy gorączka. Inne badania pokazały, że następstwem chorowania na koronawirusa są utrzymujące się dość długo duszności i zadyszki. Kaszel to już znany czynnik, który wskazuje na chorobę wirusową. Osoby chorujące na COVID-19 mają kaszel od 14 do 21 dni po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa.

Zmęczenie utrzymuje się nawet do 60 dni od wystąpienia pierwszych objawów COVID-19. Aż połowa chorych pacjentów skarżyła się na długotrwałe osłabienie. Także problemy z sercem mogą wystąpić po zakażeniu.

Jak podkreślają eksperci, koronawirus jest stosunkowo nową chorobą, a lekarze wciąż dowiadują się o nim czegoś więcej. Wiele zwykłych dolegliwości może oznaczać zakażenie więc warto uważać i stosować się do wszystkich zasad bezpieczeństwa. Być może już wielu z nas przeszło wirusa, nawet o tym nie wiedząc.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c