Koronawirus wpływa również na działanie mózgu. Jak?

Jak się okazuje, COVID-19 nie tylko wpływa na układ oddechowy, ale również na system nerwowy. Portal Medonet sprawdził jakie objawy najczęściej występują po przejściu choroby. 

Fot. Shutterstock

Jak twierdzą eksperci, których badania opisał Medonet, wirus SARS-CoV-2 przyczynia się do rozwoju chorób związanych z układem nerwowym. Wśród najczęstszych powikłań neurologicznych zauważono między innymi zdezorientowanie, pobudzenie, rozdrażnienie. A prowadzić to może ostatecznie do udarów czy krwotoków, a także utraty pamięci.

Już  w kwietniu japońscy badacze zauważyli związek koronawirusa i stanu zapalnego tkanek mózgu u jednego z pacjentów, u kolejnego doszło do chorób neurodegeneracyjnych. Teraz neurolog z Uniwersytetu w Liverpoolu opracował dane pacjentów z powikłaniami neurologicznymi po przebyciu COVID-19. U 65% badanych doszło do uszkodzeń w dopływie krwi do mózgu, co skutkowało wystąpieniem udaru. U 31% zauważono zaburzenia psychiczne. U dziesięciu osób rozwinęła się psychoza.

Eksperci są też zgodni, że podobne objawy obserwowano w ogniskach SARS i MERS.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c