Korzystasz z OLX lub Vinted? Nie podawaj kodów BLIK! Tych pieniędzy już nie odzyskasz

Bank ING ostrzega: „Jeśli kupujesz lub sprzedajesz na OLX lub Vinted, sprawdź, jak nie zostać ofiarą oszustów. Te oszustwa mają kilka wariantów, ale wszystkie działają na podobnej zasadzie.”

 

Wariant 1 – Nigdy nie podawaj kodu BLIK

Oszust kupuje coś od Ciebie na OLX lub Vinted i twierdzi, że jest za granicą. Mówi, że może Ci przesłać pieniądze, a Ty dzięki temu nie zapłacisz prowizji. Prosi Cię o wygenerowanie kodu BLIK i przekonuje Cię, że tym sposobem potwierdzasz odbiór pieniędzy. Tak naprawdę to Ty przesyłasz mu pieniądze.
Pamiętaj, że za pomocą kodu BLIK nigdy nie otrzymasz pieniędzy za towar, który sprzedajesz.
Czytaj dokładnie, co robisz w aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej. Zawsze informujemy Cię o tym, co potwierdzasz.

Wariant 2 – Nigdy nie podawaj danych do bankowości lub danych swoich kart

Oszuści wysyłają wiadomość na Vinted lub na OLX, z informacją np. „Kupiłam właśnie od Ciebie przedmiot. Potwierdź sprzedaż na mailu”. Mejl od oszustów może wyglądać jak oficjalna korespondencja.
Kiedy chcesz zrealizować rzekomą transakcję przez instrukcję podaną w mejlu, możesz trafić na strony, które wyglądają jak od pośredników płatności oraz witryny bankowe. Na fałszywych stronach znajdziesz pola do wpisania loginu i pełnego hasła do bankowości, PIN-u do aplikacji, numeru PESEL. Oszuści wykorzystają te dane do kradzieży pieniędzy z Twojego konta. Tych pieniedzy już nie odzyskasz.

Przykład mejla od oszustów.

Jak się bronić

  • Poznaj zasady bezpieczeństwa i stosuj się do nich.
  • Czytaj SMS-y od nas. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz. Gdy, np. w treści SMS-a informujemy, że zmieniasz numer do autoryzacji, dodajesz odbiorcę albo aktywujesz aplikację – a tego nie zlecasz, to właściwie pewne, że na Twoim koncie bankowym jest zalogowany oszust.
  • Nie podawaj pełnego hasła do Mojego ING oraz numeru PESEL – w trakcie logowania nigdy Cię o to nie poprosimy.
  • Zachowaj szczególną czujność, jeśli w jednym miejscu masz podać szereg swoich danych wrażliwych (hasła, PESEL, PIN, numer dowodu). Dowiedz się, jak sprawdzić stronę, na której chcesz podać swoje dane.
  • Wzmacniaj bezpieczeństwo Twoich pieniędzy na koncie, np. korzystając z darmowej weryfikacji behawioralnej.

Gdy korzystasz z portali aukcyjnych

  • Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem czy aplikacją, np. przez mejla.
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
  • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]