Kpina z Matki Boskiej i praskich kapliczek na Festiwalu Otwarta Ząbkowska? Głos w tej sprawie zabrała nawet kuria

Matka Boska w czarnej szacie z otoczeniu grzybów halucynogennych. Tak wygląda jedna z „kapliczek” wystawionych na Festiwalu Otwarta Ząbkowska. Mieszkańcy są oburzeni i mówią, że to kpina nie tylko z uczuć religijnych, ale także elementu kultury, jakim są praskie kapliczki.

Fot. Jacek W. / Facebook

„Profanacja czy głupota?” – pyta się jeden z mieszkańców dzielnicy.

„Organizatorzy zamkniętej otwartej Ząbkowskiej chyba, żeby ratować frekwencję postanowili wykorzystać figurkę Matki Boskiej. Zrobili to oczywiście po swojemu figurę ozdobiono czarnymi grzybami, zasuszonymi słonecznikiem i innymi przedmiotami. Wiem, że artystą moża pozwolić na więcej ale w tym wypadku chwycili się brzytwy. Kapliczki na Pradze mają swoją historyczne miejsce w podwórkach na ulicach to nie są gadżety! Często ich budowa była spowodowana przez tragiczne wydarzenie takie jak wojna czy powstanie. Dlaczego organizatorzy robię sobie cyrk z naszej dzielnicy jej tradycji? Na takie rzeczy nie ma zgody!” – protestuje.

„Przedstawienie Matki Bożej w tej formie narusza uczucia religijne katolików” – mówią przedstawiciele Kurii Warszawsko-Praskiej dziennikarzom Radio Warszawa. Redaktorzy stacji zapytali też przedstawicieli Ratusza odpowiedzialnych za festiwal o stanowisko w tej sprawie. Ci jednak nie mieli czasu i dodali, że figura jest instalacją artystyczną.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.