Kryzys i zadłużenie pukają do drzwi polskich seniorów. Dramatyczne informacje

Zaległe zadłużenie osób powyżej 65. roku życia wzrosło o kolejny miliard złotych, osiągając rekordowy poziom 12 miliardów złotych. To już drugi rok z rzędu, gdy zobowiązania seniorów rosną w tak znaczącym tempie.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Rosnąca spirala zadłużenia

Choć całkowita kwota zaległości rośnie, liczba zadłużonych seniorów zmniejszyła się o prawie 25 tysięcy osób. „Może to oznaczać, że osoby, które już wpadły w spiralę zadłużenia, mają coraz większe trudności z wyjściem z niej” – wyjaśnia dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor. Średnie zadłużenie na osobę wzrosło o 2854 złote, osiągając poziom 32247 złotych.

Najwięcej niesolidnych dłużników w wieku 65+ mieszka w województwie kujawsko-pomorskim (65 osób na 1000 emerytów) i zachodniopomorskim (64 na 1000). Najlepsza sytuacja jest na Podkarpaciu (28 na 1000) i Podlasiu (32 na 1000). Pod względem kwoty zadłużenia przoduje Mazowsze (2,5 mld zł), następnie Śląsk (1,5 mld zł) i Dolny Śląsk (1 mld zł).

Badania pokazują, że seniorzy nie widzą szans na poprawę swojej sytuacji. 39 procent osób w wieku 65+ przewiduje, że ich sytuacja pozostanie bez zmian, 22 procent spodziewa się pogorszenia, a co szósty senior obawia się znaczącego pogorszenia. Tylko 8 procent liczy na niewielką poprawę.

Strategie radzenia sobie z kryzysem

W obliczu trudności finansowych, seniorzy planują przede wszystkim oszczędzać. 49 procent deklaruje ograniczenie zbędnych wydatków do minimum, 36 procent zamierza szukać promocji, a co piąty planuje odkładać na „poduszkę finansową”. Niepokojące jest, że aż 79 procent seniorów nie widzi możliwości zwiększenia swoich dochodów.

Struktura zadłużenia

Zaległe zobowiązania seniorów dotyczą głównie niespłaconych kredytów i pożyczek (ponad 7 mld zł) oraz zaległości z tytułu mediów, czynszu i opłat telekomunikacyjnych (4,88 mld zł). „Wzrost kosztów życia, wysokie oprocentowanie kredytów i pożyczek oraz inflacja szczególnie dotykają osoby w wieku 65+” – podkreśla dr Rogowski.

Wyzwania demograficzne

Sytuacja staje się jeszcze bardziej niepokojąca w kontekście zmian demograficznych. Grupa osób w wieku 65+ liczy już 7,5 miliona osób (20,1 procent populacji Polski), a prognozy GUS wskazują, że od 2052 roku na 100 osób w wieku produkcyjnym będzie przypadać ponad 100 osób w wieku nieprodukcyjnym.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl