Kto jako pierwszy w rodzinie zaraża się wirusem SARS-CoV-2? Lekarz tłumaczy!

Pediatra i specjalista ds. chorób zakaźnych przekazała, że najczęściej to dziecko jest pierwszym zakażonym członkiem każdej rodziny. Dr Lidia Stopyra, która na co dzień kieruje covidowym oddziałem dziecięcym zaznacza, że źródłem zakażeń zazwyczaj są żłobki, przedszkola czy placówki oświaty. 

Fot. Pexels

Dr Lidia Stopyra kieruje dziecięcym oddziałem covidowym w Szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Jak zaznacza, trzecia fala pandemii koronawirusa pokazała, że wirusa mogą ciężko znosić również najmłodsi, a świadczy o tym chociażby fakt, że jej oddział działa w tej chwili na granicy wydolności.

Do szpitala dzieci trafiają wraz z rodzicami, którzy sprawują nad nimi opiekę. Pocieszająca jest jednak informacja, że póki co żadne dziecko nie wymagało wsparcia respiratora. Opiekunowie początkowo czują się dobrze, jednak po kilku dniach ich stan się pogarsza i oni także trafiają na oddziały covidowe.

Lekarz jednak zwraca też uwagę na fakt, że to właśnie dzieci najczęściej są pierwszym zakażonym członkiem rodziny. Zarażają się przede wszystkim w placówkach oświaty, przedszkolach i w żłobkach. Mimo to ekspertka nie uważa, żeby zamknięcie szkół było dobrym pomysłem. Tłumaczy, że jest to duży problem edukacyjny, psychologiczny i społeczny.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c