Kto jest zwolniony z obowiązku posiadania maseczki? Rząd rozszerzył listę!

Właśnie weszła w życie ustawa, która zwiększa grupę osób, które nie muszą korzystać z maseczki w przestrzeni publicznej. Do tej pory lista osób, które nie musiały posiadać maseczki była bardzo wąska. 

Fot. Pixabay

Od 11 marca weszła nowelizacja rozporządzenia z 26 lutego 2021 roku, które dotyczyło nowej listy osób zwolnionych z obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Jak tłumaczył Adam Niedzielski, lista ta musiała zostać poszerzona między innymi przez fakt, że całkowicie zakazano stosowania innych środków ochrony twarzy niż maseczki.

Do tej pory obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej nie dotyczył dzieci do 5 roku życia, chorych na zaburzenia rozwoju i choroby psychiczne, osób z niepełnosprawnością intelektualną i mających trudności w samodzielnym okryciu i zakryciu ust czy nosa. Konieczne jednak było posiadanie specjalnego zaświadczenia.

Zgodnie z nowelizacją ustawy, rozszerzono teraz grupę osób zwolnionych z obowiązku noszenia maseczki o osoby obciążone zaawansowanymi schorzeniami neurologicznymi, układu oddechowego i układu krążenia, a także z niewydolnością oddechową lub krążenia. W tych przypadkach również koniecznie jest posiadanie dokumentu, a poprosić o niego może policja, straż miejska czy graniczna, a także Straż Ochrony Kolei. 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c