Ktoś wziął Twój dowód do kserowania? Niedługo będzie można za to iść do więzienia

Już 12 lipca w życie wejdą przepisy, które zabraniają kserowania wszelkich dokumentów zawierających dane osobowe. To nie tylko dowody osobiste, ale również paszporty, prawa jazdy czy legitymacje.

Fot. obywatel.gov.pl

Do tej pory kserowanie dowodów tożsamości było normą w przypadku niektórych operatorów telefonii komórkowej, banków czy hoteli.

Teraz, niezależnie od instytucji takie działania będą już całkowicie zakazane. Wprawdzie banki oraz ubezpieczalnie powołują się na dyrektywę w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy, ale przepisy nie przewidują wyjątków, a więc takie praktyki będą zakazane dla wszystkich. Co więcej, za ich złamanie grozić będzie kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Ustawa zakaże również tworzenia tak zwanych dowodów kolekcjonerskich, a więc dokumentów wyglądem praktycznie nie różniących się od normalnego dowodu osobistego. Takie „dokumenty”, mogły zawierać dowolne zdjęcia i dowolne dane.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c