Kuchnia w stylu glamour – inspiracje i pomysły na eleganckie wnętrze

Styl glamour kojarzy nam się z przepychem, bogactwem, elegancją i mnogością ornamentów. Jednak czy może być nie tylko piękny, ale i funkcjonalny? Sprawdź, jak zaaranżować praktyczną kuchnię w stylu glamour.

Jak urządzić kuchnię glamour?

Gamour to bardzo zdobna estetyka, pełna przepychu i blichtru. Jest wzorowana na stylu życia gwiazd Hollywood lat 40. i 50. Jej wyznacznikami są między innymi poczucie luksusu i wyjątkowości, a także blask i wrażenie rozświetlenia wnętrza.

W pomieszczeniach w stylu glamour często sięga się również po bogate i nasycone kolory – szkarłat, grant, szafir, czerń, srebro, złoto. Chociaż estetyka wcale nie stroni od bieli, romantycznych pasteli oraz delikatnych szarości. Często zestawia się barwy na zasadzie kontrastu, a ponadto włącza do aranżacji kwiatowe wzory, czy eleganckie desenie – pepitkę, prążki, drobne kropki.

Styl wykorzystuje również liczne dodatki, zdobne meble i ekskluzywne materiały, by stworzyć dekadenckie i ekscentryczne aranżacje, które dla wielu ocierają się niemal o kicz.  By podkreślić przepych, szafki kuchenne i  wykończenia mają zdobne detale. Ich formy mogą być także fikuśne i rzeźbione. I choć taka ornamentyka kusi oko, nie trudno dojść do wniosku, że utrzymanie w czystości kuchni pełnej żłobień i dekoracji graniczy z cudem. Szczególnie że tłuszcz, resztki jedzenia i kurz lubią osadzać się w takich trudnodostępnych miejscach.

Styl glamour wystawia więc nas na próbę – funkcjonalność czy estetyka. Czy da się zaprojektować kuchnię inspirowaną wystawnością i luksusem, ale z zachowaniem zdrowego rozsądku? Tak. I nie jest to wcale takie trudne.

Na początek zastanówmy się, jak powinna wyglądać kuchnia w stylu glamour. Przede wszystkim musi być jasna i przestronna, by można było osiągnąć wymagany efekt rozświetlenia. Oczywiście nie każdy z nas dysponuje ogromną kuchnią niczym z katalogu, jednakże wiele da się osiągnąć, stosując proste triki i aranżacyjne sztuczki np. umieszczając na ścianach lustra i wykorzystując odbijające światło powierzchnie, a także właściwe oświetlenie, które optycznie powiększą wnętrze.

Drugą ważną cechą estetyki glamour jest luksus i ekskluzywność – to można osiągnąć, stosując nie tylko ogrom dodatków, ale także wysokiej jakości materiały np. marmur. Jego zamiennikiem mogą być  kwarcowe lub imitujące marmur blaty kuchenne IKEA. Ponadto warto zdecydować się na wykończenia z kryształu oraz naturalne drewno na podłogach. Zamiennikami mogą tu być szkiełka udające kryształ oraz panele imitujące drewno. Efekt wizualny będzie dość podobny, jednak warto pamiętać o mniejszej wytrzymałości takich materiałów.

Na koniec dodatkowe akcesoria. Styl glamour wymaga, by było ich dużo, by tworzyły wrażenie bogactwa i przesady.  Ale czy na pewno muszą być niepraktyczne i bezcelowe? Nie koniecznie. Wystarczy wybrać dodatki, które poza wyglądem są też funkcjonalne. Dzięki temu zachowamy zarówno dekoracyjność stylu, jak i praktyczność konieczną do prawidłowego funkcjonowania w kuchni.

Meble na wysoki połysk w kuchni glamour

Kuchnia glamour może mieć nie tylko rzeźbione i fikuśne meble. W bardziej współczesnym wydaniu sprawdzą się również prostsze szafki kuchenne IKEA z frontami na wysoki połysk lub oszklone gablotki ładnie eksponujące swoją zawartość. Oba te rozwiązania wprowadzą do aranżacji powierzchnie, które będą ładnie odbijały światło, dając tym samym wrażenie blasku i większej przestrzeni. Jednocześnie szyby i lakierowane fronty są całkiem łatwe w utrzymaniu czystości ze względu na jednolitą i pozbawioną żłobień powierzchnię.

Jeśli chcemy dodatkowo podbić efekt przestronnej przestrzeni, optycznie otworzyć kuchnię i podkreślić efekt blasku możemy wybrać fronty kuchenne IKEA  w kolorze białym lub jasnoszarym. Takie barwy w połączeniu z lakierowaniem na wysoki połysk stworzą wrażenie jasnej, jednolitej połyskującej tafli.

W przestrzeni pomiędzy blatami a górną zabudową można także użyć błyszczących ceramicznych kafelków lub paneli z lustrzanym efektem. Sprawdzą się także metalowe listwy magnetyczne.

Aby zadać kuchni szyku, możemy także skorzystać z kryształowych lub srebrnych (koniecznie błyszczących) wykończeń szafek np. gałek i uchwytów. Będą one dobrze korespondowały ze srebrnymi sprzętami i baterią kuchenną.

Ponadto styl glamour lubi także rozwiązania takie ekskluzywne rozwiązania jak barki, wózek na kółkach z wystawką win, czy dodatkowa wyspa kuchenna. Wszystkie one nawiązują do hollywoodzkiego stylu lat 40. i 50, jednocześnie są obecnie modne i łatwo dostępne.

Oświetlenie w stylu glamour

By wydobyć blask z wszechobecnych odbijających światło powierzchni – szafek, luster i metalowych wykończeń, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie kuchni. Światło powinno padać na błyszczące powierzchni pod różnymi kątami. W tym celu należy rozplanować wiele punktów oświetlenia. Sam główny żyrandol oraz lampy LED nad blatem roboczym nie wystarczą. Przydadzą się dodatkowe kinkiety, lampki stojące, a nawet  girlandy świetlne. Nie muszą one dawać jednak mocnego światła. W przeciwieństwie do głównej lampy i oświetlenia nad blatem będą pełniły tylko rolę dekoracji. Mogą więc być delikatne i nastrojowe.

Efekt glamour zdecydowanie podkreślą też bogato zdobione abażury. Najlepiej ozdobione metalicznymi ornamentami, kryształkami lub szklanymi koralikami. Niekiedy można spotkać również lampy z dodatkowymi doczepianymi, zwisającymi elementami przypominającymi diamenciki. Takie części można łatwo zdjąć, by je przetrzeć lub umyć w ciepłej wodzie z mydłem. Dają ciekawy efekt dekoracyjny, ładnie odbijają światło i podbijają efekt luksusowości.

Świetnym rozwiązaniem, które optycznie powiększy przestrzeń, jest także oświetlenie podsufitowe. Lampami LED można także podświetlić przeszklone gabloty z ekspozycją kryształów (lub ich imitacjami). Warto jednak pamiętać, że takie oświetlenie powinno być raczej subtelne. Zbyt mocny efekt będzie odciągał uwagę od pozostałych elementów wystroju i paradoksalnie sprawi, że zawartość przeszklonych szafek nie będzie dobrze widoczna.

Jakie dekoracje sprawdzą się we wnętrzach glamour?

Na początek poszukaj dodatków, które będą nie tylko piękne, ale również funkcjonalne np.: ładnych młynków do przypraw, karafek na wino, ozdobnych naczyń, które można wyeksponować na otwartych półkach lub w gablotkach. Wykorzystaj także metalowe (np. srebrne) oraz połyskujące porcelanowe elementy – misy, pojemniki na przyprawy, doniczki, wazony.

Ważnym elementem dodającym przepychu będą też naturalne kwiaty. Aby i one lekko połyskiwały w blasku lamp, skrop je nieco wodą lub specjalnym nabłyszczaczem do liści roślin. To doda im blasku i życia.

Żeby stworzyć efekt przytulności i zmysłowości możesz również zastosować ozdobne świeczniki i świeczki o rożnych wysokościach. Lepiej wybierz jednak warianty, które nie są perfumowane. Ich nuta może bowiem mieszać się z aromatami potraw i tworzyć nieprzyjemne, duszące zapachy.

Pamiętaj jednak, by nie zasłaniać okien zasłonami. Wybierz dobrze przepuszczające światło, delikatne firanki lub rolety dzień-noc.

W sklepach dostępne są np. tkaniny firanowe i gotowe firany, w które wplata się brokatową lub połyskującą srebrną nić. Z bliska jest ona mało widoczna, ale w promieniach słonecznych będą się delikatnie mienić i iskrzyć.

Kuchnia glamour połączona z jadalnią

Otwarte kuchnie połączone z jadalnią bądź salonem to częste rozwiązanie w dzisiejszych domach. Jeśli taki jest nasz rozkład pomieszczeń, powinniśmy przenieść styl glamour z aneksu także do części jadalnej i wypoczynkowej. W ten sposób całość będzie prezentowała się spójnie.

Dekorowanie i oświetlanie salonu i jadalni powinno opierać się na tych samych rozwiązaniach, które stosowaliśmy w części kuchennej – a więc licznych, szklanych i połyskujących elementach, lustrzanych detalach i licznych bibelotach np. z porcelany. W jadalni nie zapomnij okazałym żyrandolu nad stołem. Będzie przyciągał uwagę i rozjaśniał przestrzeń blatu. W części wypoczynkowej ustaw dodatkowe lampy lub zamontuj kinkiety, które dadzą nastrojowe światło wieczorem.

Aby jeszcze bardziej podkreślić wytworność i elegancję warto uspójnić także tapicerki krzeseł, foteli oraz sofy. Na ich obicia świetnie sprawdzi się welur lub aksamit. Te miękkie i ładnie odbijające  światło tkaniny mają interesującą i o wytworną fakturę. W zależności od ułożenia włosia mogą się prezentować nieco inaczej.

Jeżeli szukasz tańszej i łatwiejszej w utrzymaniu w czystości opcji (na welurze i aksamicie bardzo widać zacieki i plamy), zdecyduj się na desenie albo kwitowe wzory. Im drobniejszy motyw, tym bardziej eleganckie będzie wykończenie twoich mebli. Dobrym wyborem będą także pikowane tapicerki. Takie fakturowanie świetnie sprawdza się zarówno na gładkich materiałach, jak i tkaninach ze wzorem.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl