Kultowa szafa prezesa z filmu „Miś” na Pradze-Południe

Jednym z najsłynniejszych rekwizytów z kultowego filmu Stanisława Barei „Miś” jest szafa z gabinetu prezesa Klubu Sportowego „Tęcza”. W filmie tym miała ona ukryty magnetofon, dzięki czemu pracownicy i sportowcy z klubu mogli nagrywać swoje peany na cześć prezesa Ryszarda Ochódzkiego, w tym niezapomniane „Łubu dubu, niech żyje nam prezes naszego klubu!”.

Rolę Klubu Sportowego „Tęcza” w filmie grał prawdziwy Klub Sportowy „Orzeł”, który był właścicielem słynnej szafy. Niestety, w ostatnich latach popadł on w długi, co skutkowało przejęciem jego majątku przez komornika. Teraz odzyskanym obiektem sportowym przy ul. Podskarbińskiej zarządza Ośrodek Sportu i Rekreacji Dzielnicy Praga-Południe.

Majątek ruchomy klubu, w tym mające charakter kultowego rekwizytu filmowego wyposażenie gabinetu prezesa, miały trafić na licytację komorniczą. Pojawiło się zatem ryzyko, że klub, a wraz z nim nasza dzielnica, straciłyby wyjątkowe pamiątki. Aby nie dopuścić do tego, Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe Tomasz Kucharski podjął działania, mające na celu doprowadzenie do porozumienia między m.st. Warszawa, a KS Orzeł. W efekcie, od 7 listopada rekwizyty te, w tym wspomniana słynna szafa, stały się własnością Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe.

Gwarantuje to, że pozostaną one na terenie stadionu przy ul. Podskarbińskiej, w oryginalnym obiekcie, w którym Stanisław Bareja kręcił swą kultową komedię. Dzięki temu uda się zachować na mapie Pragi-Południe miejsce z niepowtarzalną historią i kultowym charakterem, tak silnie związanym z historią polskiej kinematografii.

Źródło: UD Praga Południe


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.