Kultowy neon zawisł w centrum! Jutro otwarcie. To pierwszy taki obiekt w Warszawie

Kultowy neon Sezam wrócił już na swoje miejsce na Marszałkowskiej! Niespełna doba dzieli nas od oficjalnego otwarcia kultowego sklepu Sezam i Pasażu Witolda Rowickiego! Wydarzenia wieńczą zakończenie prac przy Centrum Marszałkowska.

Fot. Warszawa w Pigułce

Wcześniej w tym miejscu stał  Spółdzielczy Dom Handlowy „Sezam”. Był to dom towarowy znajdujący się w latach 1969–2014 przy ul. Marszałkowskiej 126/134.

Budynek powstał według projektu Andrzeja Sierakowskiego, Tadeusza Błażejewskiego, Jana Kopciowskiego i Romana Widery jako jeden z elementów Ściany Wschodniej.

„Sezam” został wybudowany ze środków spółdzielczych. Należał do WSS „Społem” Śródmieście. Został otwarty 11 października 1969.

Budynek posiadał witryny wyłącznie w części parterowej oraz aluminiowe elewacje. Prowadzono w nim sprzedaż artykułów przemysłowych, gospodarstwa domowego, a także artykułów spożywczych w dużym dziale samoobsługowym[3]. Znajdowały się tam również kawiarnia oraz bar szybkiej obsługi o powierzchni 476 m²[2]. Taras kawiarni znajdował się na pierwszym piętrze w części północnej budynku (od strony ul. Świętokrzyskiej).

„Sezam” był największym spółdzielczym domem towarowym w Warszawie. W 1973 zatrudniał 300 pracowników.

W 1992 w nowej części budynku dobudowanej od strony ul. Świętokrzyskiej otwarto pierwszą w Polsce restaurację McDonald’s W uroczystości otwarcia uczestniczył były minister pracy i polityki socjalnej Jacek Kuroń.

10 sierpnia 2014 był ostatnim dniem działalności domu handlowego, a 30 września zamknięto restaurację McDonald’s.

Na miejscu budynku powstał biurowiec Centrum Marszałkowska ze sklepami na parterze. Budynek ma dziesięć kondygnacji naziemnych i trzy podziemne i jest pierwszym w Warszawie obiektem zintegrowanym bezpośrednio ze stacją metra

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.