Kupujesz online? Zwróć uwagę na to ważne ostrzeżenie banku [15.07.2023]
ING Bank Śląski ostrzega: jeśli korzystasz z serwisów OLX czy Vinted, wiedz jak unikać oszustów. Takie oszustwa mogą przybierać różne formy, ale wszystkie opierają się na podobnym mechanizmie.
Scenariusz 1 – Nie udostępniaj kodu BLIK Przestępca dokonuje od Ciebie zakupu na OLX lub Vinted i twierdzi, że jest za granicą. Proponuje Ci wysłanie pieniędzy bez prowizji i prosi o wygenerowanie kodu BLIK jako potwierdzenie odbioru środków. W rzeczywistości to Ty przesyłasz mu pieniądze.
Pamiętaj, kod BLIK nie służy do otrzymywania płatności za sprzedawany towar. Uważnie czytaj komunikaty w aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej. Zawsze informujemy Cię, co dokładnie autoryzujesz.
Scenariusz 2 – Nie udostępniaj swoich danych bankowych lub danych karty Oszuści wysyłają wiadomość na Vinted lub na OLX, np. „Właśnie kupiłam od Ciebie przedmiot. Potwierdź sprzedaż przez e-mail”. Fałszywy e-mail może wyglądać jak oficjalna korespondencja.
Jeśli spróbujesz przeprowadzić transakcję zgodnie z instrukcją podaną w e-mailu, możesz trafić na fałszywe strony, które wyglądają jak pośrednicy płatności czy bankowe witryny. Na tych stronach oszuści prosią o podanie loginu i pełnego hasła do bankowości, PIN-u do aplikacji, numeru PESEL. Wykorzystają te dane do wyłudzenia pieniędzy z Twojego konta. Pieniędzy tych nie odzyskasz.
Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo Zapoznaj się i przestrzegaj zasad bezpieczeństwa. Uważnie czytaj SMS-y od nas. Sprawdź, co dokładnie autoryzujesz. Gdy, np. w SMS-ie informujemy, że zmieniasz numer do autoryzacji, dodajesz odbiorcę albo aktywujesz aplikację – a tego nie zlecasz, to najprawdopodobniej ktoś niepowołany zalogował się na Twoje konto bankowe.
Nie podawaj pełnego hasła do Mojego ING oraz numeru PESEL – nigdy nie prosimy o to podczas logowania. Bądź czujny, gdy proszą Cię o podanie wielu swoich danych wrażliwych (hasła, PESEL, PIN, numer dowodu) w jednym miejscu. Dowiedz się, jak sprawdzić bezpieczeństwo strony, na której zamierzasz podać swoje dane. Dbaj o bezpieczeństwo swojego konta, np. korzystając z darmowej weryfikacji behawioralnej.
Korzystając z portali aukcyjnych Bądź ostrożny wobec potencjalnych kontrahentów. Dokonuj transakcji bezpośrednio przez dany portal. Unikaj transakcji bezpośrednich. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem czy aplikacją, np. przez e-mail. Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, w tym naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
Sprawdź poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niepoprawnie językowo. Jeśli padłeś ofiarą oszustwa bezzwłocznie skontaktuj się z nami przez infolinię.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.