Lej kondensacyjny nad Mazowszem! [ZDJĘCIA]

Dziś około godziny 9:30 w okolicach Kargoszyna (pow. ciechanowski) zaobserwowano lej kondensacyjny. Nie ma informacji, aby lej dotknął ziemi. Za zdjęcia dziękujemy Panu Barkowi oraz Kamilowi.

Lej kondensacyjny

Tuba (tub) (łac. tuba, trąba, rura do pompy, pol. lej kondensacyjny) – kolumna lub lej, wyrastający z podstawy chmury. Zjawisko to wskazuje na istnienie mniej lub bardziej silnego wiru. Jest to widoczna część tornada, o charakterystycznym, stożkowatym kształcie. Tworzy się na skutek różnicy ciśnień między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz tornada. Na skutek niższego ciśnienia powietrze wznoszące się wewnątrz tornada ochładza się szybciej wraz ze wzrostem wysokości, niż wznoszące się powietrze o wyższym ciśnieniu, znajdujące się dalej od środka tornada. Przy założeniu, że wznoszące się powietrze ma taką samą wilgotność w całej objętości, powietrze bliżej środka tornada osiąga punkt rosy na niższej wysokości niż powietrze znajdujące się dalej. Dalsze wznoszenie powietrza doprowadza do kondensacji i powstania widocznej chmury. Ponieważ ciśnienie jest najniższe w osi tornada, im dalej od tej linii, tym wyżej znajduje się punkt rosy wznoszącego powietrza – stąd bierze się charakterystyczny kształt leja. Jest początkiem tornada powstającego z superkomórki.

Tuba występuje w przypadku chmur Cumulonimbus, rzadziej Cumulus.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]