Lek na COVID-19 do stosowania w domu? Minister zdrowia podał prawdopodobną datę

Dziś na antenie Radia Zet Adam Niedzielski przekazał, że jest lek na koronawirusa wczesnego zastosowania, który będzie można brać w domu. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, dostępny będzie w Polsce od stycznia 2022. 

Fot. Pixabay

Podczas wywiadu z ministrem zdrowia na antenie Radia Zet Adam Niedzielski pytany był między innymi o leki na koronawirusa. Szef resortu przypomniał, że w ostatnim czasie Europejska Agencja Leków wydała dwie pozytywne opinię dotyczące dwóch leków: Ronapreve i Regkirona. Oba preparaty będą dostępne w Europie. Zawierają przeciwciała monoklonalne, które znacząco obniży ryzyko hospitalizacji i ciężkiego przebiegu zakażenia.

Jak dodał Adam Niedzielski, jest też lek wczesnego zastosowania, który będzie można brać w domu. Najpierw jednak musi go zatwierdzić EMA. Jeśli wszystko się uda i dostawy będą realizowane, w Polsce może się on pojawić już w styczniu.

Wyjaśnił, że jest to lek wczesnego zastosowania lub dla osób z grup ryzyka, który zmniejszy możliwość namnażania się wirusa w organizmie, o ile będzie podany jeszcze w bardzo wczesnej fazie zakażenia. Minister zaznaczył, że preparat ten będzie musiał być przepisany przez lekarza POZ.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c