Lek wykorzystywany w neurologii i psychiatrii skuteczny w leczeniu COVID-19?

Wciąż trwają poszukiwania leków, który zwalczy wirusa SARS-CoV-2, zanim pojawi się szczepionka. Jak się okazuje, skuteczna może być amantadyna. Jest to lek wykorzystywany w neurologii, psychiatrii i leczeniu infekcji. 

Fot. Pixabay

Naukowcy szukają nowych sposobów na walkę z koronawirusem. Wciąż jednak brakuje leku, który byłby najskuteczniejszy w ochronie przed wirusem SARS-CoV-2. Przynajmniej do czasu wynalezienia szczepionki.

Eskperci sprawdzili, że w leczeniu COVID-19 moze pomóc amantadyna, która do tej pory była stosowana w leczeniu chorób neurologicznych i psychiatrycznych. Pomaga w leczeniu między innymi choroby Parkinsona. Była też stosowana do walki z grypą typu A. Niestety po mutacji wirusa grupy, okazała się nieskuteczna. Teraz testowana jest przy koronawirusie.

Mantadyna jest małą cząsteczką, która przenika przez błonę lizosomu i działa jak środek alkalizujący. Jak zapewniają naukowcy, lek jest dobrze wchłaniany przez organizm, nie wywołuje również żadnych środków ubocznych. Blokuje mechanizm uwalniania wirusa z kapsydu i zakażania kolejnych komórek. Eksperci są zgodni, że może być szczególnie pomocna przy zwalczaniu koronawirusa w początkowej fazie rozwoju.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c