Lekarze ostrzegają: „Może nas czekać twindemia” !

Lekarze apelują, nie zapominajmy o szczepieniach przeciwko grypie. Jak podkreślają, sezon zachorowań na tę chorobę zbliża się wielkimi krokami. A w tym roku, zgodnie z zapowiedziami ekspertów, w tym czasie może pojawić się też szczyt pandemii koronawirusa.

Fot. Pixabay

Lekarze podkreślają- przeciwko grypie powinniśmy szczepić się każdego roku. Dodają, że szczególne ważne jest to teraz, kiedy mamy do czynienia z pandemią koronawirusa. Szczególnie, że kolejna fala COVID-19 przypada na ten sam czas co sezon grypowy.

„W zeszłym roku był spadek zakażeń grypą, ale teraz powinniśmy się przygotować na duży wzrost. Nasze narodowe zamknięcie spowodowało mniej kontaktów międzyludzkich, co utrudnia kropelkowe szerzenie się zakażeń i rzeczywiście w zeszłym sezonie tych potwierdzonych zachorowań na grypę było mniej. No ale w tej chwili my już wracamy do normalnej mobilności, do pracy, dzieci idą do szkół, do żłobków, w związku z tym tych zachorowań w tym sezonie spodziewamy się więcej.”

-tłumaczyła w rozmowie z radiem RDC epidemiolog prof. Aneta Nitsch-Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zwraca uwagę na zjawisko tzw. twindemii, czyli jednoczesne zakażenie się wirusem SARS-CoV-2 i wirusem grypy. Wtedy infekcje możemy przechodzić naprawdę ciężko, istnieje ryzyko konieczności hospitalizacji.

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w tym sezonie do Polski trafi prawie 5 mln dawek szczepionki na grypę, z czego 1,2 mln jeszcze w tym miesiącu. Przypominamy, że od wczoraj obowiązują ograniczenia w sprzedaży szczepionek w aptekach. Na jednego pacjenta powyżej 9 roku życia przypada nie więcej niż jedna ampułka na 180 dni.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c