List ostatniej szansy od Urzędu Skarbowego. Dostałeś go? Musisz zareagować natychmiast!

Niemal każdy list od Urzędu Skarbowego powinien wzbudzić naszą uwagę. Fiskus mógł wysłać Ci tzw. „list behawioralny”. To ostrzegawczy list ostatniej szansy. Potem może być już tylko gorzej.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Nadeszło pismo od Urzędu Skarbowego z zaznaczoną nazwą „list behawioralny”? To sygnał, że Fiskus ma podejrzenia dotyczące prowadzenia przez Ciebie działalności gospodarczej bez deklaracji odpowiednich dochodów.

Listy te stanowią wezwanie od Urzędu Skarbowego do podatników, w którym informuje się o podejrzeniu prowadzenia przez nich działalności „na czarno” oraz nieodprowadzaniu odpowiednich podatków. W pismach Fiskus zaznacza, jak ważne jest wywiązanie się z obowiązków podatkowych i zachęca do odpowiedzi na postawione zarzuty. Ignorowanie takiego listu może mieć daleko idące konsekwencje zaczynając od mandatu skarbowego, poprzez grzywnę, a na ograniczeniu czy pozbawieniu wolności kończąc. Adresaci powinni jak najszybciej odpowiedzieć na zarzuty wyjaśniając całą sytuację.

Skąd Urzędy wiedzą o działalności?

Często to sami podatnicy „zdradzają się” poprzez aktywność w sieci. Jak donosi dziennik „Rzeczpospolita”, Urząd Skarbowy monitoruje aktywność internetową, analizując portale społecznościowe oraz serwisy aukcyjne, takie jak OLX czy Allegro. Jeśli działalność jest deklarowana w rejestrze firm, wszystko jest w porządku. Jeśli nie, postępowanie jest kontynuowane.

Jednak najnowsze regulacje prawne jeszcze bardziej ułatwiają pracę Urzędowi. Wprowadzona ustawa obliguje portale e-commerce do przekazywania informacji o użytkownikach, którzy osiągnęli pewien pułap w sprzedaży – suma rocznych transakcji wynosi 2 tys. euro lub jeśli przeprowadzono przynajmniej 30 transakcji. Oznacza to, że Fiskus będzie miał jeszcze więcej danych do analizy, co może przyczynić się do zwiększenia liczby listów behawioralnych w przyszłości.

Co jeszcze wysyłają Urzędy Skarbowe?

Urzędy Skarbowe mogą wysłać szereg pism i niemal każde wymaga naszej uwagi. Są to m.in.

  • Decyzje podatkowe – są to oficjalne dokumenty wydane przez Urząd Skarbowy w sprawie konkretnego zobowiązania podatkowego. Mogą dotyczyć na przykład ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego, zwrotu nadpłaconego podatku lub odsetek za zwłokę.
  • Wezwania do złożenia zeznania podatkowego – jeżeli podatnik nie złoży zeznania podatkowego w terminie, może otrzymać wezwanie do jego dopełnienia.
  • Wezwania do uiszczenia zaległego podatku – pisma te są wysyłane do podatników, którzy nie uregulowali swoich zobowiązań podatkowych w terminie.
  • Informacje o stanie konta podatkowego – pismo informujące o aktualnym stanie zobowiązań podatkowych, wpłatach i ewentualnych zaległościach.
  • Zawiadomienia o kontroli podatkowej – informują o planowanej kontroli podatkowej, jej zakresie i terminie przeprowadzenia.
  • Postanowienia o wszczęciu postępowania podatkowego – są to pisma informujące o wszczęciu postępowania w konkretnej sprawie podatkowej.
  • Uprzedzenia o zamiarze wszczęcia postępowania egzekucyjnego – wysyłane w przypadku zaległości w opłaceniu podatków, przed podjęciem działań egzekucyjnych.
  • Zawiadomienia o zastosowaniu środków zapobiegawczych – takie jak na przykład zabezpieczenie majątku podatnika w celu zabezpieczenia przyszłych roszczeń podatkowych.
  • Decyzje o umorzeniu lub zawieszeniu postępowania podatkowego – w przypadkach, gdy na przykład podatnik dopełnił wszelkich formalności lub Urząd stwierdzi brak podstaw do dalszego prowadzenia postępowania.
  • Listy behawioralne – jak wspomniano wcześniej, są to pisma ostrzegawcze, w których Urząd Skarbowy informuje o możliwości prowadzenia przez podatnika działalności bez odpowiedniej deklaracji podatkowej.
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl